Orta Vadeli Yatırımlar Nelerdir?

Orta Vadeli Yatırımlar Nelerdir?

Orta vadeli, doğası gereği orta olan bir varlık tutma dönemi veya yatırım ufkudur. Orta vadeli olarak kabul edilen kesin süre, yatırımcının kişisel tercihlerine ve söz konusu varlık sınıfına bağlıdır.

Orta vadeli, doğası gereği orta olan bir varlık tutma dönemi veya yatırım ufkudur. Orta vadeli olarak kabul edilen kesin süre, yatırımcının kişisel tercihlerine ve söz konusu varlık sınıfına bağlıdır. Sabit getirili piyasada, vadesi 5-10 yıl arasında değişen tahviller orta vadeli tahvil olarak kabul edilmektedir. Bir gecede nadiren açık pozisyon tutan bir günlük tüccar, birkaç hafta tutulan bir hisse senedini "orta vadeli" bir pozisyon olarak değerlendirebilir, oysa uzun vadeli bir yatırımcı orta vadeli bir ila üç yıllık bir elde tutma süresi olarak tanımlayabilir. Benzer şekilde, ev sahipleri gayrimenkul söz konusu olduğunda 10 yıldan daha azını orta vadeli bir ufuk olarak görebilirler.

Orta Vadeli Yatırımlar

Terim belirli bir süreyi ifade etmese de çoğu üç yılın altındaki herhangi bir şeyin kısa vadeli olduğunu düşünür; orta vadede üç yıldan 10 yıla kadar ve 10 yılı aşan her şeyin uzun vadeli olması. Bu zaman dilimleri esnek kabul edildiğinden, bir kişi için orta vadeli bir yatırım diğerine uzun vadeli bir yatırım gibi gelebilir.

Bir yatırımcının risk toleransı, yatırımın süresinden büyük ölçüde etkilenir ve yatırımın süresi genellikle paranın ne için ve ne zaman kullanılacağına göre belirlenir.

Orta vadeli hedefler genellikle risk ve getiri arasında bir denge arar, uzun vadeli yatırımlardan daha muhafazakâr, ancak kısa vadeli seçeneklerden daha risk toleranslıdır. Orta vadeli yatırımlar, vadeleri üç ila 10 yıl arasında değişen çeşitli tahvilleri içerebilir.

Banka mevduatları: En güvenli olanlardır ve garantili getiri sunarlar. Ancak, sabit mevduatla ilgili sorun, faizin vergilendirilmesi ve vaktinden önce para çekme cezasının olmasıdır.

Şirket mevduatları: Biraz daha yüksek getiri sunarlar, ancak aynı zamanda biraz daha risklidirler. Daima daha yüksek oranlı mevduatlara bağlı kalın. Daha yüksek getiri için derecelendirmelerden ödün vermeyin. Ayrıca, yatırımlarınızın tamamını asla tek bir şirkete koymayın, yatırımınızı birkaç şirkete yaymayın.

Borç Yatırım Fonu Planları: Borç Yatırım fonları, FD / tasarruf hesabı getirisinden biraz daha yüksek getiri sunabilir ve yatırım 3 yıldan fazla tutulursa vergilendirme avantajına sahip olabilir. Ancak bunları dikkatli kullanın. Yatırım ufkunuzun fonla örtüşmesi son derece önemlidir. Örneğin, birkaç hafta veya birkaç ay boyunca para park etmek için likit fonlar kullanın. Ultra kısa vadeli fonlar, birkaç aydan bir yıla kadar para park etmek için uygundur. Kısa vadeli fonlar, parayı iki ila üç yıl boyunca park etmek için idealdir.

Muhafazakâr Karma Planlar: Pek çok yatırımcı hisse senetlerine yatırım yapmak ister, ancak saf öz sermaye yatırım fonu planına yatırım yapmak için gerekli risk iştahına sahip olmadıkları için devam etmezler. Muhafazakâr hibrit fonlar bu yatırımcılar için en uygun olanıdır. Bu planlar yüzde 75-90'ını borçlanma araçlarına ve külliyatın yüzde 10-25'ini öz kaynak veya hisse senetlerine yatırır. Küçük Özkaynak riski, bu programların saf borç planlarından marjinal olarak daha yüksek getiri sağlamasına yardımcı olacaktır. Bu fonlar genellikle 3 yıldan fazla süre için uygundur.

Dinamik Varlık Tahsis Fonları: Dinamik varlık tahsis fonları, borç ve öz sermaye karışımına yatırım yapabilir. Hisse senedi ve borç tahsisini hisse senedi piyasalarına ilişkin görüşlerine göre arttırır / azaltır. Tipik olarak değerlemeler düşük olduğunda portföydeki öz sermayeyi artırır ve yüksek olduklarında düşürürler. Portföyün öz sermaye bileşeni, %100 veya hatta% 0'a kadar çıkabilir ve fon evi tarafından kullanılan hesaplama yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bir fon evi bunu hesaplamak için kendi metodolojisini kullanmakta özgürdür. Bir fon, tahsis etmek için Nifty PE, fiyat-defter değeri veya diğer şirket içi geliştirilmiş tescilli modelleri kullanabilir. Dinamik tahsis fonları, fonların otomatik olarak yeniden dengelenmesine yardımcı olur ve bu nedenle, düşük risk iştahıyla ilk kez hisse senedi yatırımcıları için tavsiye edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.