Organik Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Organik Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son yıllarda ciddi bir şekilde birçok insanın organik gıdalara geçiş yaptığına şahit olmaktayız. Sağlıklı bir yaşam için tercih edilen doğal organik gıdaları alırken de yine dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli hususlar mevcuttur.

 

 

Son yıllarda ciddi bir şekilde birçok insanın organik gıdalara geçiş yaptığına şahit olmaktayız. Sağlıklı bir yaşam için tercih edilen doğal organik gıdaları alırken de yine dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli hususlar mevcuttur. Bazı organik ürün olarak tanıtılan veya piyasaya sürülen ürünler de ciddi sahtekarlıklar olabileceği gibi, sağlığınızı tehdit eden bazı unsurların da yine bu sebeplerle ortaya çıkması muhtemel olabilmektedir. İşte organik gıda alırken dikkat etmeniz gereken şeyler.

 

Nasıl Muhafaza Edildiği Önemlidir!

hileli-gidalar-sofraya-hastalik-tasiyor-601189-5.jpg

Organik bir şeyler alırken nasıl muhafaza edildiğine dikkat etmelisiniz. Her ürün veya besinin kendi muhafaza şartları mevcuttur. Bu şartlar sağlanmadığı taktirde ürünün veya besinin bozulma ihtimali oldukça yüksektir. Soğuk bir yerde muhafaza edilmesi gerekilen bir şeyin sıcak bir ortamda muhafaza edilmesi örneğin, oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu sebeple muhafaza şartları oldukça önemlidir.

 

Et Alırken Damgaya Dikkat!

adana-veteriner-hekimler-odasi-kontrolden-gecmis-damgali-eti-tercih-edin-6d458ab.jpg

Et alırken muhakkak dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle etin doğal kokusu, rengi vb. fiziki durumlarına bakmanız gerekiyor. İkinci bir husus ise etin damgalı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, et üreticilerine muhakkak işletme numarası vermektedir ve bu işletme numarası üzerinden eti sorgulama şansınız olmaktadır. Bu sebeple etin damgası sizin için önemli bir noktadır.

 

Kırık ve Çatlak Ürünlere Dikkat Etmek!

Organik ürün alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi kırık, dökük veya açılmış olmasına bakmaktır. Açılmış veya dökülmüş bir ürün ne kadar sağlıklı olabilir? Bozulmuş olma ihtimali vb. olası durumları düşünerek bu noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

 

İçindekiler Kısmına Dikkat Etmek!

Organik gıda alırken içindekiler kısmı varsa bu kısmı dikkatlice okumanızda fayda olacaktır. İçindekiler kısmı yazmıyorsa ve siz bir üreticiden alıyorsanız, güvendiğiniz birisi olmasına özen gösterin. Aldığınız ürünün veya besinin içerisinde neler olduğunu bilmeniz hakkınız ve bu noktaya oldukça dikkat etmelisiniz. Ayrıca bunlara ek olarak aldığınız ürünün mevsimine dikkat etmelisiniz. Mevsiminde almadığınız ürünün bazı yan maddeler ile desteklenmiş olabileceğini ve bunun sağlığınız için tehdit olabileceğini unutmamalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.