Ölen Birinin Emekli Maaşı Nasıl Çekilir? Cezası Nedir?

Ölen Birinin Emekli Maaşı Nasıl Çekilir? Cezası Nedir?

Gelişen teknoloji sayesinde e-Devlet işlemleri ile bazı kurumların bilgi paylaşımları ve bilgi kaynaklarının ortak kullanımı ile kurumlar, çeşitli hizmetleri daha hızlı ve etkin şekilde vatandaşların hizmetine sunmaktadırlar.

Gelişen teknoloji sayesinde e-Devlet işlemleri ile bazı kurumların bilgi paylaşımları ve bilgi kaynaklarının ortak kullanımı ile kurumlar, çeşitli hizmetleri daha hızlı ve etkin şekilde vatandaşların hizmetine sunmaktadırlar. Ancak yüksek kapasite gerektiren bazı kurumsal kayıtlar, bu gibi paylaşım ve veri işlemeyi geciktirebilmektedir.

Bu noktada, emeklilerin maaşlarını bankamatik hizmeti ile kart kullanarak aldıkları akılda tutulmak suretiyle, ölümlerinin ardından gerekli başvurular ve belgeler zamanında maaş alınan bankaya verilmemesi, maaş yatıran kuruma ulaştırılmaması gibi durumlarda, maaş ödemeleri devam etmekte ve kart şifresini bilen her kes bu maaşı kolaylıkla alabilmektedir.

Ölen Birinin Emekli Maaşı Çekilir mi? Cezası Nedir?

Ölen birinin emekli maaşı bu kadar kolay çekilir ancak, eninde sonunda kişinin vefat tarihi ya bankaya ya da maaş ödeyen kuruma ulaşarak ödeme işlemleri durdurulur.

Akıllara 3 aylık sistemi ile aylık sürecinde gününden önce vefat ve maaş ne olacak sorusu gelebilir. Gerekli biçimde elde dilen vefat belgesi ile ivedilikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvuru ile bankadaki ödemeler sınırlandırılabilir, hak edilmiş dönem içindeki maaş vasilerine verilebilir.

Ancak banka ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan saklanan vefat ile elde edilmeye çalışılan haksız maaş için yargının verdiği ciddi kararlar bulunur. Öncelikle ödenen fazla miktarın faizi ile geri alımı için karar verileceği unutulmamalı ve Aralık 2008 Yargıtay kararı dikkate alınmalıdır.

Kaynak: YARGITAY EMSAL KARAR ARAMA

İlgili Maddeler: 765 sayılı Türk Ceza Kanunun 525/b-2,80 (5237 sayılı Kanunun 245/1,43)

İlgili Kavramlar: BANKA VE KREDİ KARTININ KÖTÜYE KULLANILMASI

Bu dava Yargıtay’a kadar uzamış ve sonucunda uyanık oğul, başkasına ait banka kartını kötüye kullanmaktan, haksız kazanç sağlamaya kadar birçok suçla isnat edilmiş ve hüküm giymiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.