Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma Koşulları Nelerdir?

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Bağlanma Koşulları Nelerdir?

5510 Sayılı Kanun kapsamında vefat etmiş olan sigortalının hak sahiplerine bağlanacak olan ölüm aylığının hangi yakınına hangi orandan bağlanacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

5510 Sayılı Kanun kapsamında vefat etmiş olan sigortalının hak sahiplerine bağlanacak olan ölüm aylığının hangi yakınına hangi orandan bağlanacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Merak edilen bir diğer soru ise ölen babadan dul kızına maaş bağlanma koşulları nelerdir sorusu olmaktadır. 

Ölen Babadan Dul Kızına Kalan Maaş Ne Kadar? Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Sosyal Güvenlik Mevzuatı dikkate alındığında sigortalı iken veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı alıyorken vefat eden kişilerin, eş, çocuk, anne ve baba gibi hak sahiplerine, ölüm aylığı almak için gerekli şartları sağlıyor olması ve başvuru yapılması halinde dul maaşı veya yetim maaşı olarak maaş bağlanmaktadır. Evlenip boşanmış olan yani dul bayanlar, babası rahmetli olduğunda ölen babasından dul maaşı almaya hak kazanır. Bu durum hiç evlenmemiş kız çocukları için de geçerlidir.

Anne veya Babadan Yetim Maaşı Alma Şartları

Dul kadınlar ya da hiç evlenmeyen kız çocukları anne veya babasının vefat etmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aylık alma hakkı kazanırlar. Kız çocuğunun vefat eden anne veya babası üzerinden ölüm maaşı alabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır:

-Öncelikle olarak, vefatı gerçekleşen anne veya babanın emekli olması gerekmektedir. Eğer anne vefat eden babadan dolayı aylık alıyorsa; annenin vefatı halinde ayrıca maaş bağlanmayacaktır. Kız çocuğu, babasının emekli aylığından kendisine düşen orana göre aylık almaya hak kazanacaktır. 

Yetim aylığında ise vefat eden kişinin emekli olması şartı bulunmamaktadır. Eğer anne veya babanın ölüm tarihinden önce en az 900 gün SSK veya 1800 gün bağ-kur primi bulunuyorsa, ölüm durumunda yetim maaşından faydalanmak mümkündür.

Dul Kıza Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Kalır?

Anne veya babanın vefatının ardından yetim kalan çocuk sayısı tek ise, %50 oranında yetim maaşı bağlanacaktır. Eğer vefat eden kişinin maaş almaya hak kazanan başka bir çocuğu varsa ya da vefat eden kişinin eşi maaş alıyorsa bu oran %25 olacaktır. 

Vefat eden kişinin SSK'lı veya Bağ-Kur'lu olması halinde, en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapılabilmektedir fakat vefat eden kişinin devlet memuru olması durumunda; Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cadddesi Sıhhıye Ankara adresine müracaat yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında SGK emeklilik talep formu, kimlik fotokopisi ve boşanan kişiler için boşandığı eşinden ayrı yaşadığını bildiren taahhütname evrakları sizden istenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.