Ödem Atmak İsteyenler İçin Doğal Yollar

 İnsanlar birçok hastalıkta olduğu gibi ödem konusunda da oldukça mustarip olabiliyor.

Ödem atma yollarına değinmeden önce “ödem nedir ?” sorusuna cevap verelim. İnsan vücudunda bulunan, çeşitli dokularda meydana gelen sıvı birikmesi sonucu oluşan şişliklere ödem adı verilmektedir. Ödem çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Ödem, genellikle ayaklarda görülmesinin yanında vücudun daha birçok yerinde görülebilir.

 Ödem Neden Oluşur ?

 Vücudumuzda bulunan ödem, kan damarlarının dokulara sıvı sızdırıp birikim oluşturmasıyla meydana gelmektedir. Bu sıvı, biriktikçe o bölgede şişmeye sebep olur. Ödemin vücutta sıvı birikmesine neden olması, bir kişi için doğal şartlarda çok zararlı bir durum değildir. Fakat ödem her ne kadar zararlı değil desek de, vücutta bulunan bazı hastalıkların sonucu olabilir. Böbrek, kalp ve akciğer gibi organlarda yaşanan bazı problemler vücutta fazla su birikmesine yani ödem hastalığına sebep olmaktadır. Ödemin diğer kaynaklanma durumlarından bazıları ise şunlardır:

Uzun sürelerce aynı pozisyonda kalmak

Aşırı tuzlu gıda tüketmek

Hamile olmak

Diyabet, yüksek tansiyon ilaçları

Ödem Atma Yolları Nelerdir ?

Ödem genellikle zaman içerisinde kendi kendine kaybolmaktadır. Bunun yanında kullanılan ilaçlar ile ödem atma işlemine de hız kazandırmak mümkün olmaktadır. Fakat bu ilaçların kullanılması bazı yan etkileri doğurabildiği gibi kullanmadan önce doktora danışması en doğrusudur. Bunun yanında bu ilaçlar genellikle sizlere kısa süreli çözümler vermektedir. Peki, ödem attırmak isteyenler için doğal yollar nelerdir?

Düzenli bir şekilde hareket edin, spor yaparak vücudunuzu çalıştırın.

 Uyku düzeninize dikkat edin, vücudun uyku ihtiyacını gidermek ödem atma yollarında oldukça önemlidir.

 Günlük hayatınızda stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın. 

Tuzlu gıda tüketimine dikkat etmeye çalışın, fazla tuz vücutta su birikimine yol açmaktadır.

Günlük su ihtiyacınızı doğru ve iyi bir şekilde karşılayın.

 Ödem Söktürücü Tarifler

 Burada bulunan yolları günlük hayatınızda uygularak iyi bir gelişme elde edebilirsiniz. Bunların yanında ödem söktürücü olarak kullanabileceğiniz birkaç adet ödem atma tarifleri bulunmaktadır. Bu tarifleri kendiniz uygulayarak ödeminizi iyileştirme konusunda hız kazanabilirsiniz. Bu tariflerden birkaçını sıralayabiliriz.

 Yeşil Çay

 Malzemeler:

 Yeşil Çay

 Limon

 Su

 Soda

  Ödem için oldukça etkili bir içecek olan yeşil çayı, gün içerisinde tüketmek oldukça etkili sonuçlara ulaşmanıza yardım edecektir. Öncelikle, bir bardak suyu kaynattıktan sonra içine yeşil çayımızı ekliyoruz. Ardından, aradan 10-15 dakika geçecek şekilde demlenmesini bekliyoruz. Demlendikten sonra bir süre soğuması için bekliyoruz. Sonrasında soğumuş olan çayımıza malzemelerimiz içerisinde bulunan limon ve sodayı ilave edip sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yoğurt Kürü

Malzemeler:

 Bir kase yoğurt

 1 çay kaşığı tarçın

 1 çay kaşığı zencefil

 1 çay kaşığı zencefil

 Yoğurt kürünü yenilebilir hale getirmek için öncelikle, 1 çay kaşığı olarak eklediğimiz bütün malzemeleri toz haline getiriyoruz. Ardından bu malzemeleri yoğurdun içerisine döküyoruz ve homojen olacak bir şekilde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığınız bu yoğurt kürünü geceleri yatmadan önce tüketebilirsiniz.

 Yeşil Maydanoz Kürü

Malzemeler:

 Maydanoz

 1 tane elma

 1 tane yeşil salatalık

 1 avuç olacak şekilde ıspanak

Ödem attırıcı olarak kullanabileceğiniz yeşil maydanoz kürünü hazırlamak için malzemelerimizi iyice yıkadıktan sonra su ile birlikte blenderdan geçiriyoruz. Ardından bu içeceği sindire sindire yavaş bir şekilde gün içerisinde istediğiniz bir zaman tüketebilirsiniz.

 Kiraz Sapı Kürü

 Malzemeler:

 2-3 bardak su

1 avuç olacak şekilde kiraz sapı

1 avuç olacak şekilde mısır püskülleri

  Bu tarifi uygulamak için öncelikle bir cezve içerisinde suyumuzu kaynatıyoruz. Cezve içerisindeki suyumuz kaynamaya başladıktan sonra içerisine malzemelerimiz içerisinde bulunan kiraz sapları ve mısır püsküllerini ilave ediyoruz. Aradan yaklaşık 10-15 dakika geçirerek, demlenmesini bekliyoruz. Sonrasında içeceği süzüp tüketebilirsiniz.

 Bu tarifleri gün içerisinde uygulayarak tüketebilirsiniz. Ayrıyetten bu tariflerin haricinde tüketebileceğin başlıca birkaç besin bulunmaktadır. Yoğurt, nar, ananas, muz, maydanoz, pancar, soğan, üzüm, kabak, ıspanak, nane, su, salatalık, kivi, maydanoz, soğan, kuşkonmaz ve pırasa bunlardan bazılarıdır.