Nüfusunun Yarısını Aşılayan Ülkede Vaka Patlaması!

Aşılma programı ile diğer ülkelere örnek olan İngiltere’de son günlerde işler yolunda gitmiyor. Nüfusunun yarısını aşılayan ülkede vaka sayılarında yükseliş yaşanıyor.

İngiltere aşılama programı ile birçok ülkeye örnek olmuştu, nüfusun büyük bölümünün aşılanması ile birlikte vaka sayılarında çok ciddi düşüşler yaşanmıştı. Ancak son günlerde vaka patlaması sayılabilecek gelişmeler yaşanıyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre geride kalan 24 saatlik süreçte 7 bin 540 yeni vaka tespit edildi, 6 kişi ise virüsten dolayı hayatını kaybetti.

İngiltere’de şubat ayından beri ilk kez vaka sayıları 7 binin üzerine çıkmış oldu. Geçtiğimiz hafta 4 bin 330 olarak kayda geçen günlük vaka sayısı yalnızca bir hafta gibi çok kısa bir süre içinde yüzde 74 artış göstererek 7 bin 540’a yükseldi. 7 bin 434 vakanın görüldüğü 27 Şubat tarihinden beri en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

Hindistan Varyantı

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, oldukça dikkat çeken bir açıklama yaptı. Hindistan’da görülen ‘Delta’ varyantının İngiltere’deki ‘Alfa’ varyantını geride bıraktığı ve ülkede baskın tür haline geldiğini duyurdu.

Yetişkin Nüfusun Yüzde 54’ü Tam Aşılı

İngiltere’de aşılama büyük bir hızla devam ediyor. Son 24 saatte 136 bin 802 ilk doz, 313 bin 482’de ikinci doz aşı yapıldı. İki doz aşı yaptıranların sayısı 40 milyon 710 bin 319’a yükseldi, ikinci doz aşı yaptıranların sayısı ise 28 milyon 540 bin 844’e yükseldi. Ülkede yetişkin nüfusun yüzde 77’si ilk doz aşısını, yüzde 54’ü ise ikinci doz aşısını yaptırdı.