Nörotransmitter, Bağırsak ve Ruh Sağlığı

Nörotransmitter, Bağırsak ve Ruh Sağlığı

İnsan vücudundaki nöron ve hücreler arası iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir. Bunlardan halkça bilinen bi kaçı Dopamin, CRF (Stres Hormonu) ve Serotonin' dir.

İnsan vücudundaki nöron ve hücreler arası iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter denir. Bunlardan halkça bilinen bi kaçı Dopamin, CRF (Stres Hormonu) ve Serotonin' dir.

Bildiğimiz üzere mutluluk üzerine çalışmalarını yürüten bu nörotransmitterler, ruh sağlığı açısından düşünülenin aksine çok fazla etkiye sahip. Nöronlar arası iletişimin sağlıklı aktarılamaması sonucunda psikolojik rahatsızlıklar devreye girer. Her psikolojik rahatsızlığın halk dilinde "kafanda bitir" şeklinde yorumlanmasının aksine, bu tip rahatsızlıklar az bilindik bir biçimde "bağırsakta" bitiyor.

Bağırsak

Bağırsakta büyük bir mikroorganizma topluluğu vardır, bu topluluğun adına "Mikrobiota" denir. Mikrobiota' da 40.000 çeşit bakteri türü ve yaklaşık 100 trilyon mikroorganizma olduğu tahmin ediliyor. Bu da insan vücudundaki toplam hücre sayısının 10 katıdır.

Dopamin ve Serotonin hormonlarının birçoğu bağırsak tarafından üretilir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek, aslında ruh sağlığını da korumak anlamına geliyor. Sağlıksız beslenmek demek, bağırsak düzeninin bozulması demektir. Bu da eşittir, depresyon, anksiyete, panik ve halsizlik durumları demektir.

Bağırsak ve Ruh Sağlığı

Bazen her şey düşündüğümüz gibi olmayabilir. İşin içinden çıkamaz olduğumuzda, iş yerimizde ve ailemizle yaşadığımız problemler üstümüze gelmektedir. Arkadaş ortamımız, gelecek kaygısı, bir eş adayı bulmak veya ilişki yürütememek, kendini halsiz ve tükenmiş hissetmek, takıntılı bir insana dönüşmek ve düşündüğümüzü bile düşünür hale gelmek.

Basit kaçacağını düşünebilirsiniz fakat, bu problemlerin kök hücresi, yediğiniz besinlerden kaynaklıdır. Eğer yeterince vitamin alamıyorsanız, genellikle fast food tüketiyorsanız, su içme alışkanlığınız yoksa, meyve ve sebze sevmiyorsanız büyük ihtimalle depresyon riskiyle karşı karşıyasınızdır. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı bir iş hayatı ve aile hayatı istiyorsak, sağlıklı bir zihine ihtiyacımız vardır. Daha öncesinde de sağlıklı bir beyin ve sağlıklı besinler.