Normalleşmeye geçen İngiltere’de vaka patlaması: bakan bile pozitif!

Yaklaşık 3 hafta öncesinde İngiltere’nin Sağlık Bakanı olarak görevlendirilen Sajid Javid, korona virüse yakalandığını sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

İngiltere’de normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte vaka sayısında tırmanma yaşanıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sadece 3 hafta önce görevlendirdiği Sajid Javid’de korona virüse yakalandı. AstraZeneca’nın iki doz aşısını olmasına rağmen korona virüse yakalandığını ifade eden Bakan, sağlık durumumun iyiye gittiğini belirtti.

Twiiter hesabı üzerinden gelişmeler hakkında bilgi veren Javid şunları söyledi; “Bu sabah yapılan corona virüsü testinde pozitif sonuç çıktı. Dolayısıyla şu an kendimi karantina altına aldım ve evden çalışıyorum” dedi.

Amerika Oxford Üniversitesi ve AstrZeneca’nın geliştirdiği korona virüs aşısının ilk dozunun 17 Mart’ta ikinci dozunu da 17 Mayıs’ta vuran Bakan, “Kabinenin yarısına corona virüsü bulaşmış olabilir. Bakanların yarısı bu hafta sonuna kadar kendilerini tecrit altına almak zorunda kalabilir” diyerek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

KUTLAMALAR İPTAL

Normalleşmeye giden İngiltere’de Boris Johnson kutlama hevesi yarda kaldı. Covid-19 yasaklarının kaldırılmasından itibaren vaka sayılarının hızla artması planları rafa kaldırdı.

Yasakların hemen kalkmasından sonra 56.674 insanda korona virüs tespit edilirken 749 kişi de hastaneye kaldırıldı. İngiliz Bilim İnsanları, günlük vaka sayılarının 100 bine kadar ulaşabileceğini de belirtti.