Normalleşme için kritik 21 Haziran!

1 Haziran itibari ile hayata geçirilen normalleşme adımları birçok sektör için olumlu karşılandı. Yeni takvimle birlikte bilgiler de gelmeye başladı. Bunlara göre, 21 Haziran’dan sonra yeni bir rahatlamanın gelmesi mümkün.

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında Ramazan Bayramı sonrası başlatılmış olan normalleşme adımlar, 1 Haziran ile birlikte daha da genişletilmişti. Bu kapsam çerçevesinde yeme ve içme yerleri belirli kurallar, saatler aracılığıyla açılmıştı. Sokağa çıkma kısıtlamasının günü ve saatleri de esnetilmişti. Bu gelişmeler tüm Türkiye’yi memnun ediyorken, önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanmış olan yeni adımlarla ilgili bilgiler gelmeye başladı.

Normalleşmede 21 Haziran Detayı

1 Haziran tarihinde alınmış olan tedbirlerin sadece Haziran sonuna kadar devam edeceği bilgisi de paylaşılmıştı. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen AKP MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da konuyla ilgili olarak açıklamalar yaptığı belirtilmişti.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış’ın yaptığı habere göre, toplantıda bulunan AK Parti Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, aşılamayla ilgili olarak vakaların çok daha fazla düşmesinin beklendiğini aktardı. Bunların yanı sıra yeni rahatlamalar içinde 21 Haziran tarihini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da yaptığı konuşmada, aşılamayla ilgili hızlanacağını aktararak 21 Haziran sonra yapılacak olan toplantıda, Sağlık Bakanı Bilim Kurulu ve ilgili bakanlıklarla birlikte söz konusu tedbirlerin tekrardan gözden geçirileceği belirtildi. 21 Haziran’a kadar güncel vakalar ve aşılamayla baz alarak yeni kararların alınması bekleniyor.