Nilgün Belgün Kimdir? Kızı Oylum Şahin Sağlık Durumuyla İlgili Konuştu

Nilgün Belgün Kimdir? Kızı Oylum Şahin Sağlık Durumuyla İlgili Konuştu

Yıllarını sanat için harcayan başarılı oyuncu, tiyatrocu, programcı ve yazar Nilgün Belgün'ün kariyerini bilmeyenler için derledik. Nilgün Belgün'ün ilk kızı olan Oylum Şahin, annesinin korona virüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu.

Yıllarını oyunculuğa vermiş olan Nilgün Belgün, yaşamış olduğu halsizlik ve tat kaybı üzerine hastaneye gitti. Korona virüs olduğu şüphe edilen Belgün için yapılan test pozitif çıktı. Bunun üzerine kızı Oylum Şahin, annesinin sağlık durumuyla ilgili bir paylaşım yaptı. Durumunun iyi olduğunu belirtti ve annesi için dua edilmesini istedi. 67 yaşında olan Nilgün Belgün'ün bu zamana kadar aldığı dizi ve filmler hangileridir? Başarılı oyuncunun biyografisi ve sanat kariyeri haberimizde.

adsiz-003.jpg

Tiyatro hayatına 1973 senesinde başlayan Nilgün Belgün, pek çok tiyatro merkezinde çalıştı. Bunlar arasında en bilinen tiyatrolar Devekuşu Kabare, Ali Poyrazoğlu, Levent Kırca, Dormen ve Tiyatro İstanbul'dur. Bu gibi merkezlerde kendini tiyatroculuk anlamında geliştiren Belgün, sonrasında dizi ve film hayatına atıldı. Şöhretinin ilk parladığı zaman 1990 senesinde canlandırdığı Darbukatör Bayram'da yer alan Gülpembe rolüydü. Genel olarak eğlence programlarında güldürmeye dayalı tiplemelerde bulunan Nilgün Belgün, sanat hayatının önemli bir kısmını "İşte Müzik İşte Eğlence" ve "Gece Sefası" gibi bu konseptte ilerleyen programlarda sürdürdü.

Dizi hayatına 2004 yılında Yabancı Damat ile atılan Nilgün Belgün, 2007 yılına kadar bu dizide oynamaya devam etti. Sonrasında 2008 senesinde Akasya Durağı'nda oynamay başladı ve burada da 2012 yılına kadar başarılı bir performans sergiledi.  Kariyeri boyunca 10'dan fazla filmde oynayan oyuncu, sanatını sinema alanında da yürütmeye devam etti. Program yapımcılığı, dizi, film ve beraberinde kitap yazarlığı yaparak tek bir alana yoğunlaşmak yerine elinden gelenin en iyisini yapmak için yoğun çaba sarfetti.

adsiz-004.jpg

Toplum yararına olan farkındalık projelerinde de yer almayı ihmal etmeyen başarılı oyuncu, hemcinslerinin bilinçlenmesi adına çeşitli kampanyalarda çalışmalar yürüttü. Özellikle bilinen en önemli çalışması menopoz ve osteoporoza dikkat çekmek için bir dernekle anlaşmalı olarak yaptığı kampanya idi. Aynı zamanda Parkinson hastalığına dikkat çekmek için yaklaşık 2 yıl boyunca sağlık çalışmalarına katıldı.

Bir süre programlarda yer aldıktan sonra kendi programını yapmaya başladı. Star TV ve TV8'de kendi programlarını sundu. Yaptığı tiplemeler ve sanatçı kişiliği ile pek çok alanda aktif olarak yer aldı. Böylelikle başarılı oyuncu, aynı zamanda sanatı halk için yapan önemli kişiler arasında yerini aldı. Halk için bir şeyler yapmayı her zaman önemseyen ve bunun için yoğun çaba harcayan Nilgün Belgün, bulunduğu çeşitli sosyal etkinliklerin yanı sıra kitap yazarlığı da yapmıştır. Şu an bulunmakta olan 2 adet kitabı mevcuttur.

Yapmış olduğu evliliklerin ilki 19 yaşında iken Abdullah Şahin ile gerçekleşmiştir. İlk evliliğinden Oylum Şahin adında bir kızı vardır. İkinci evliliği ise İlhan Gencer'le olmuş olup bu evliliğinden de Merve Gencer isimli bir kızı mevcut. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.