Neuralink Projesi Türkiye'de Nasıl Karşılandı?

Neuralink Projesi Türkiye'de Nasıl Karşılandı?

Elon Musk ve ekibi tüm insanlığın heyecanlanacağı yeni bir proje ile karşımıza çıktı.

Elon Musk ve ekibi tüm insanlığın heyecanlanacağı yeni bir proje ile karşımıza çıktı. 2016 yılında kurucu ortak ile kurduğu şirketle beraber geliştirdikleri bu proje şirket adı Neuralink verirdi.

Projenin bilgisi sonrası dünyada büyük bir yankı uyandı. Proje hakkında çok sayıda teori, söylenti ortaya atıldı. Ve bunlar ışığında Neuralink’in prototipiyle ilk sunum gerçekleştirildi. Hatta bir domuz üzerinde denedi ve domuzun beyin dalgalarını grafiğe döktü. Peki dünyada büyük yankı uyandırdı dediğimiz bu proje Türkiye’de nasıl karşılandı ve Türk halkına neleri düşündürdü?

Neuralink Projesi Türkiye'de Nasıl Karşılandı? Araştırma Sonuçları

Bu soruya cevap bulmak için DORinsight adlı bir araştırma şirketi İnsanlığın Geleceği adıyla Türkiye’de bir araştırma yaptı.

Türkiye‘de farklı sosyo-ekonomik gruplara dahil insanlar üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmanın sonucu da geçenlerde açıklandı. Araştırmaya göre katılımcılardan İlk olarak %57’lik bir kitle Neuralink ile beynin karmaşık yapısının çözülebileceğini söyledi. Ek olarak, Türkiye’de insanların %45’i bu konuda heyecanlı, %43’ü ise bu konuda endişeli duygular hissediyor, bu konuyla alakalı herhangi bir duyguya kapılmayanların oranı ise %12 olarak kaldı.

Endişeli olan kesimin %60 oranında bir bölümü düşüncelerini kimsenin okumasını istemediği için endişeli olduğunu; katılımcılardan yarısının kişisel verilerini güvende hissetmeyecekleri için, %58’inin ise hükümetlerin halkların beynini istedikleri gibi yönlendirmelerinden ve %47’sinin ise siber korsanların beyinlerini ele geçirmelerinden korktukları için endişeli olduklarını belirtti. 

ABD’de insanların gönüllü olmaya başladığı proje için Türkiye’deki insanların %77’si de gönüllü olmak istemediğini söyledi. Geliştirilen cihazda üç binden fazla elektrot,4 minik kablo ve ona bağlı bir çip bulunuyor.

Neuralink adıyla bahsedilen bu minik çipin Alzheimer, Parkinson, felç, omurilik zedelenmeleri ve otizme çare olabileceği söyleniyor. Bu durum da bu çipin de tıp alanında büyük bir buluş olarak nitelendirilmesini olanak tanıyor.

Türkiye’de ki insanların genel durumu itibariyle büyük bir kesim güvenlikleri ve özgürlükleri hakkında endişeli görünüyor. Sağlık alanında bizi umutlandıran bu çipin gelecekte yapay zekanın insanlara zarar vermemesi için de bir yandan ek hafıza olarak geliştirildiği de Musk’ın bu projeyi yapma amaçlarından biri olarak söyleniyordu. Bunlar ne kadar şimdiki zaman için biraz komplo teorisi olarak kalsa da mühendislik ve tıp alanında hayata geçmesi teknolojinin ne kadar ilerlediğinin bir diğer kanıtı olacaktır.