Nemfomani Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nemfomani Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nemfomani rahatsızlığı, psikolojik olduğu bilinen bir cinsel bağımlılıktır. İsmini, Yunan mitolojisinde genç ve güzel kadınlara benzediği söz edilen “nymph” adlı varlıklardan almıştır.

Nemfomani rahatsızlığı, psikolojik olduğu bilinen bir cinsel bağımlılıktır. İsmini, Yunan mitolojisinde genç ve güzel kadınlara benzediği söz edilen “nymph” adlı varlıklardan almıştır. Erkek bireylerde de sıklıkla görülebilen cinsel rahatsızlıklar bulunsa da, bu rahatsızlık sadece kadınlarda meydana gelen türden bir aşırı cinsel istek ile alakalıdır.

Bu rahatsızlık, aslında seks bağımlılığı olarak da kabul edilebilir. Sürekli seks yapmayı istemek ve cinsel duygular ile asla başa çıkamamak, bir hiperseksüalite durumu olduğundan dolayı pek çok soruna sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra, psikolojik etkenler ile beraber olarak çeşitli fiziksel etkenler de bu bağımlılığın oluşmasını hızlandırır.

Nemfomani Sebepleri Nelerdir? Nemfomani Neden Olur?

Kadınlarda görülen cinsel hastalıklar arasında bulunan bu rahatsızlığın meydana gelmesinde birden fazla etken söz konusudur. Fakat Nemfomani sebepleri daha çok psikolojik travmalar ile alakalı olduğundan dolayı bu hastalık da psikoloji alanında incelenir.

Örneğin herhangi bir yaştayken tecavüze uğramış olmak, bazı nöratransmitter (dopamin, serotonin ve benzeri) maddelerinin düzensiz olarak salgılanması, uzun süren depresyon durumu, bipolar bozukluk, epilepsi hastalığı ve Klüver – Bucy sendromu gibi birbirinden farklı etkenler, “Nemfomani neden olur?” sorusunun cevabıdır. Tüm bu sebepler, psikolojik ya da fizyolojik durumlar ile yakından bir ilişkiye sahiptir.

Nemfomani Belirtileri Nelerdir?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi Nemfomani rahatsızlığında da çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Cinsel açıdan buna benzer sorunları olan bir kadında genel olarak görülebilecek olan belirtiler, tedavi süreci için de oldukça önemli olduğu için mutlaka iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Çünkü Nemfomani belirtileri, bu rahatsızlığın kısa sürede fark edilip çok daha ileri bir seviyeye ulaşmadan tedavi edilebilmesini sağlayabilir.

Nemfomani öncesi belirtiler arasında aşırı porno izleme, aşırı mastürbasyon yapma, mastürbasyon yaparken sürekli farklı yollar deneme, sanal ortam üzerinden mesajlaşarak ya da çeşitli görüşmeler yaparak cinsel açıdan tatmin olmaya çalışma, her yaştan ya da her iki cinsiyetten olan insanlara karşı ilgi duyma gibi bazı belirtiler vardır.

Nemfomani sonrası belirtiler ise bunlara göre biraz daha şiddetli olarak kabul edilebilir. Kadının cinsel ilişki sırasında sadece fiziksel zevk almak istemesi, ilişki sırasında canının yanmasını istemesi, sürekli başka partnerler ile tanışmak isteyerek farklı kişiler ile seks yapmak istemesi, cinsel ilişkileri gereğinden fazla uzatmak istemesi ve ilişki sonrası aşırı sinirlenmesi ya da utanç duyması bu belirtilerden bazılarıdır.

Bundan dolayı, Nemfomani belirtilerinin bir kısmı sadece düşünce açısından ortaya çıkarken bir diğer kısmı ise fiziksel ilişki açısından ortaya çıkar. Buradaki belirtilerin tamamı, daha başka cinsel hastalıklarla da alakalı olabilir. Fakat görülmeleri durumunda mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekir.

Nemfomani Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nemfomani tedavisi, psikoloji alanının gerçekleştirebileceği bir süreçten meydana gelir. Psikiyatrist, cinsel terapist ya da psikolog tarafından tedavi edilebilen bu hastalığın, duruma göre birden fazla uzman tarafından tedavi edilmesi de gerekebilir. Dolayısıyla cinsel dürtülerdeki bozuklukların fark edilmesi, ilk olarak bir psikolog ile görüşmeyi gerektirmektedir. Nemfomani seviyesine bağlı olarak gerekli olması halinde psikiyatrist tarafından ilaç tedavisi de uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.