Ne Zaman Maskesiz Dışarı Çıkacağız? Önemli Açıklama Geldi!

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vatandaşlardan en çok aldığı sorunun maskesiz ne zaman dışarı çıkılacağının olduğunu belirtti. Bu soruya da cevap veren İlhan, kademeli normalleşme adımlarını da değerlendirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten muzdarip ülkelerden biri olan Türkiye, geçtiğimiz haftalarda rekorlar kırarak dünyada en çok vaka yaşanan ülkeler arasına girmişti. Bu gelişme üzerine başlatılan 17 günlük tam kapanmanın bitmesi ve kademeli normalleşmeye adım atılmasıyla birlikte değerlendirmelerde bulunan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vatandaşlardan en çok aldığı sorunun maskesiz ne zaman dışarı çıkılacağının olduğunu belirtti. Bu soruya da cevap veren İlhan, kademeli normalleşme adımlarını da değerlendirdi.

 

Aşılar % 90 Kadar Etkinlik Gösteriyor!

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılara değinen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, dünyada haliz hazırda 6 tane koronavirüs aşısı olduğunu belirtti. Bu aşılardan 3 tanesinin Türkiye’de yapıldığına da dikkat çeken uzman doktor, yapılan aşıların etkinlik oranının ise % 9 olduğunu belirtti. Yapılan aşılamalar sonrası 65 yaş üstü kişilerin rahatladığını belirten İlhan, 65 yaş üstü koronaya yakalanan kişi sayısında % 50 kadar düşüş yaşandığını belirterek hedeflerinin % 70’i bulmak olduğunu söyledi. Ayrıca alınan tedbirlere de değinen başarılı bilim insanı, tedbirlere uyulması ve bununla birlikte aşının yaygınlaşması durumunda normalleşmede daha rahat davranılabileceğini de söyledi.

 

Ne Zaman Maskesiz Dışarı Çıkabileceğiz?

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs sürecinde kendisine en çok gelen sorunun maskelerin ne zaman çıkarılacağının olduğunu belirtti. Ne zaman maskesiz sokağa çıkabiliriz diye soran vatandaşlar için aşılamayı işaret eden İlhan, aşılamada 40 milyon kişiye ulaşıldığı taktirde maske konusunda gevşemelerin olabileceğini söyledi. 40 milyon kişinin aşılanmasından sonra bazı küçük toplanmalarda ve bazı yerlerde maskesiz olunabileceğine değinen İlhan, maskesiz yaşamın ancak aşılama ile gelebileceğini söyledi.