Nasıl Para Biriktirilir?

Nasıl Para Biriktirilir?

Günümüzde toplumdaki her birey belli bir yaşa eğitim alır. Para kazanma yaşına gelene kadar bireyin kendisi veya bireyden sorumlu herhangi meta harcamalar yapar aslında uzun vadeli yatırım olarak da tanımlanabilir.

Günümüzde toplumdaki her birey belli bir yaşa eğitim alır. Para kazanma yaşına gelene kadar bireyin kendisi veya bireyden sorumlu herhangi meta harcamalar yapar aslında uzun vadeli yatırım olarak da tanımlanabilir. Birey işe girdiğinde para kazanmaya başladığında artık şahsi olarak alım gücüne göre harcamalar yapar eğer birey zengin olmak istiyorsa tasarruf yapar parasını biriktirir ve kendisine maaşın yanında ikinci bir gelir kaynağı oluşturur; aslında zenginlik kaynağının bireylerin kendi bütçesinde oluşturduğu ikinci gelirin miktarı ne kadar olduğu zenginliğini

Zengin olmanın temel noktası para biriktirmektir. Türk toplumunda çokça kez söylenen para kazanmasından önce para kazanması bil sözü aslında tüm işin özü olduğu anlaşılır.

Harcamaları Takip Etmek

Para biriktirmeye başlamanın ilk adımı, ne kadar harcandığı belirlemektir. Tüm harcamaları takip etmek- bu, her kahve, ev eşyası ve nakit bahşiş anlamına gelir.

Kategorilere Ayırmak

Yapılan harcamaların tüm verileri toplandıktan sonra sayıları gaz, bakkaliye ve ipotek gibi kategorilere göre düzenlemek ve her bir miktarı toplamak ikinci adım olacaktır.  Doğru olduğun emin olmak için kredi kartı ve banka ekstrelerine bakabilir ve kontrol edilebilir.

İpucu: Başlamak için yardımcı olacak ücretsiz bir harcama izleyicilere bakabilir. Dijital bir program veya uygulama seçmek, bu işin bazılarının otomatikleştirilmesine yardımcı olur ya da bunu yapabilmek için Excel dosyasına tarih açıklama harcama sütünü oluşturmak yeterli olacaktır.

Gözlem

Bir ayda ne kadar harcandığına dair bir fikir sahibi olduktan sonra kaydedilen harcamaları uygulanabilir bir bütçeye göre düzenlemeye başlanabilir. Bütçe, harcamalarının sabit olan çıktılarını gözlemeyebilir ve aylık bazda harcama miktarını arttıran faaliyetleri tekrardan gözden geçirebilir. Böylece harcamaları planlayabilir ve fazla harcamayı sınırlayabilme imkânı doğar

Harcamalar istenildiği kadar tasarruf edemeyecek kadar yüksekse, kesinti yapma zamanı gelmiş olabilir.

Daha az harcayabilecek, örneğin eğlence ve dışarıda yemek yeme gibi önemli olmayan konuları seçmek gerebilir. Televizyon ve cep telefonu gibi sabit aylık harcamalarınızdan tasarruf etmenin yollarını aramak gereklidir

Bir tasarruf kategorisi eklemek tasarruf için başlangıç olacaktır. Gelirin yüzde 10 ila 15'ini yatırım için kaynak oluşturulabilir

İşte günlük harcamaları azaltmak için bazı fikirler:

• Eğlence harcamaları azaltmak için ücretsiz veya düşük maliyetli etkinlikler bulmak için topluluk etkinlik listeleri gibi kaynakları kullanmak.

• Kullanılmayan abonelikleri ve üyelikleri, özellikle de otomatik olarak yenileniyorlarsa iptal etmek gerebilir.

• Ayda yalnızca bir kez dışarıda yemek yemeyi ve “ucuz yemekler” kategorisine giren yerleri denemeyi taahhüt etmek

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri bir hedef belirlemektir.

• Tasarruf hesabı açılabilir Bireysel Emeklilik Sistemi gibi

• Normalde tasarruf hesaplarından daha yüksek bir oranda sabit bir süre için parayı kilitleyen mevduat sertifikası (CD)

Uzun vadeli hedefler için

• Vergi açısından verimli tasarruf hesapları olan Bireysel emeklilik hesapları (Bireysel Emeklilik Sistemi %25 Ek prim sadece Türkiye’de uygulanmaktadır.)

Hisse senetleri veya yatırım fonları gibi menkul kıymetler: Bu yatırım ürünleri, bir komisyoncu-bayi ile yatırım hesapları aracılığıyla edinilebilir. Menkul kıymetlerin sigortalanmadığını, bir bankanın mevduatı veya diğer yükümlülükleri olmadığını ve bir banka tarafından garanti edilmediğini bilmekte fayda var. Anapara da olası kaybı dahil olmak üzere yatırım risklerine tabidirler.

İpucu: Tek bir hesap seçmek gerekli değildir. Tüm seçeneklere dikkatlice bakmak ve her şeyi minimum bakiye, ücretler ve faiz oranları gibi, hedefler için en iyi tasarruf etmeye yardımcı olacak karışımı seçilebilir.

Belli aralıklarla oluşturulan harcama kayıtlara bakarak tasarruf için kaynak haline dönüşecek harcamaları gözlemlenebilir ve hedefe yaklaşmak motive edici olunabilir Bu yalnızca kişisel tasarruf planınıza bağlı kalmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sorunları hızla belirlemeyi ve çözmeye de yardımcı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.