Mutsuzluğun Sebebi Sosyal Medya!

Mutsuzluğun Sebebi Sosyal Medya!

21. yüzyıl ile birlikte yaşamımızda değişmez merkezi bir konuma gelen dijital dünya ve beraberinde sosyal medya artık bizler için vazgeçilmez olgulardan bir tanesi. 7’den 70’e herkesin içerisinde bulunduğu sosyal medya mecraları

 

 

21. yüzyıl ile birlikte yaşamımızda değişmez merkezi bir konuma gelen dijital dünya ve beraberinde sosyal medya artık bizler için vazgeçilmez olgulardan bir tanesi. 7’den 70’e herkesin içerisinde bulunduğu sosyal medya mecraları yapılan araştırmalar neticesinde içerisinde birçok kötülüğü barındırıyor. Çok az bir kesimin doğru kullandığı sosyal medya birçok kişi de mutsuzluğun ve depresyon sebebi bile olabilmekte. Belki aklınız almayacak; ama birçok insanda ortaya çıkan stres ve kaygı bozukluklarının ana unsurlarından bir tanesi sosyal medya mecraları olmaktadır.

sosyal-medya-nasil-mutsuz-ediyor.jpg

Yapılan birçok araştırma ile birlikte sosyal medyanın kişiler üzerinde ciddi sonuçlar bıraktığı belirtiliyor. Özellikle 1985 ile 2000 yılları arasında doğan kişilerde çok ciddi sosyal medya bulgularının tespit edildiği araştırmalar bu platformların insan yaşamında ne denli etkili olduğunun göstergesi halinde. Daha büyük yaştaki kişilerde kuşak farkında dolayı sosyal medyanın daha az etkili olduğu görülmekle birlikte 20 yaş ve altı kişilerde ise daha çok oyunlar gözle görülür zararlar vermeye devam etmekte.

 

Yabancılaşma ve Mutsuz Hissetme!

Sosyal medya platformlarının yarattığı mutsuzluk kişinin yalnız hissetmesinden ve dünyaya yabancılaşmasından kaynaklanıyor. Sanal dünyada herkesin mutlu ve eğleniyor görüldüğü yanılsama sebebiyle birçok insanın kendinde yalnız kalmış hissine bürünmesi oldukça normalleşen bir durum halini aldı. Arkadaş ve yakın aile çevresinin fotoğraf ile videolarıyla karşılaşan kişi herkesin mutlu olduğu yanılsaması ile baş başa kalmaktadır. Tek mutsuz kendisiymiş hissinin derinleşmesi ile birlikte kişi stres ve depresyon gibi şeylere girişebilmektedir. Ayrıca birçok insanda diğerlerin yaptığı aktif yaşam paylaşımları ise pasif bir yaşamın varlığına inandırmaktadır. Bu sebeple sosyal medya stres ve depresyon gibi ruhsal sorunları tetiklemekte.

 

Beğenme, Beğenilme ve Sanal Sevgiler!

Sosyal medyanın ciddi şekilde insan yaşamında yer etmesi ile birlikte insanlarda beğenme ile beğenilme arzuları ön plana çıkmaktadır. Tamamen bir butona bağlı olan mutluluk seviyeleri bu sebeple sanallaşmaya başlamakta. Kişiler beğenilme arzularını buradan tatmin etmektedirler. Ayrıca yine sosyal medyaya indirgenen ilişkiler sebebiyle artık insanlarda sevgilerin de sanal şekilde yaşandığı gerçeği gözler önüne çıkmaktadır. İnsan üzerinde etkili olan bu hislerin sanallaşması ile birlikte kişiler arasındaki ilişkiler pamuk ipliği ile birbirine bağlı olmasından kaynaklı mutsuzluk buradan doğabilmektedir. Yaratılan bu mutsuzluk buhranının gençlerde ve çocuklarda yaygınlaşması durumunda birkaç yıl içerisinde oldukça suni ilişkilerle karşı karşıya kalacağımız kesin gibi. Bu sebeple sizler doğru sosyal medya kullanımına geçmeye çalışın ki birileri de sizden görüp bir şeyleri düzeltmeye çalışsın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.