Mutlaka İzlemeniz Gereken 2020’nin En İyi Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken 2020’nin En İyi Filmleri

Kime güveneceğinizi biliyorsanız, 2020’nin en iyi filmlerini izlemek için bir film seçmek endişe verici bir karar değildir. 2020 hemen hemen her yönüyle son derece yoğun bir yıl oldu ve pop kültürü de bir istisna değil.

Kime güveneceğinizi biliyorsanız, 2020’nin en iyi filmlerini izlemek için bir film seçmek endişe verici bir karar değildir. 2020 hemen hemen her yönüyle son derece yoğun bir yıl oldu ve pop kültürü de bir istisna değil. TV ve müzik bültenleri COVID-19'dan büyük ölçüde etkilenmemiş olsa da sinema salonlarının kapanışı film yayın takviminde hemen bir etki yarattı ve stüdyolar en çok beklenen yeni yayınlarının çoğunu sonbahara kadar ertelemeyi seçti.

Ancak bir sonraki James Bond ve Marvel bölümleri için bir süre beklerken, iyi haber şu ki, yılın gişe rekortmeni olmayan diğer filmleri online platformlarda (Netflix, Hulu, Amazon Prime vs.) izlenmesi için çoğu evde yayınlanmak üzere hemen hazır hale getirildi. Aşağıda 2020'nin en iyi filmlerini (tabi şimdiye kadar ki) bulacaksınız.

Bad Education

Mike Makowsky’nin yönetmen Cory Finley ve Hugh Jackman ile Geraldine Viswanathan'ın rol aldığı şaşırtıcı bir oyuncu kadrosu tarafından hayata geçirilen muhteşem senaryosu, nihayetinde putperestliğin tehlikelerini konu alıyor. Jackman, cömert yaşam tarzını finanse etmek milyonlarca doları gizlice çalan ve bir zamanlar sevilen bir müfettiş olan gerçek hayattaki Frank Tassone rolüne bürünüyor. Performanslar okulların iç yaşamlarını aydınlatmaya yardımcı olurken, filmin kritik ve asıl riskli katmanı, karakter Rachel Bhargava tarafından yazılan bir hikayede okulun kendi gazetesi tarafından zimmete geçirme planının örülmemiş olmasından kaynaklanıyor. Karmaşık, alçakgönüllü ve bazen yıkıcı olan Bad Education, muazzam bir başarı örneği gösteriyor ve 2020 filmleri arasından en iyi olarak göz önüne çıkmaya başarıyor.

Eternal Beauty

2017’nin The Shape of Water filminde yer alan ve büyük ses getiren Sally Hawkins, Eternal Beauty’de ise başrolde. Bu sefer çoğumuzun çok iyi bildiği bir şeyle uğraşan bir kadını canlandırıyor: akıl hastalığı. Yazar-yönetmen Craig Roberts’ın Eternal Beauty'de oyuncu, kendi zihninin tuhaflığını gerçek dünyanın absürtlüğünden çok daha az idare edebilen Jane'in hikayesini anlatıyor. Aslında Robert, kocası onu açıkça aldatmasına rağmen hayatın çiçeklerden ve romantizmden başka bir şey olmadığını iddia eden bir kız kardeş (Alice Lowe) da dahil olmak üzere, ayak uyduramadığı bir dünyaya uyum sağlama mücadelesini insanlaştırıyor. Yapımcı mizahı sempati ile dengeliyor ve çoğumuzun dünyasına yeni bir mercekle bakmaya çalıştığımız bir zamanda bizi yargılamaya değil, anlamaya zorluyor. Bu psikolojik alt yapısıyla Eternal Beauty 2020’nin en iyi filmleri arasına girmeyi hak ediyor.

I’m Thinking of Ending Things

Charlie Kaufman, Jake (Jesse Plemons) ve kız arkadaşının (Jessie Buckley) ebeveynlerinin kırsaldaki çiftlik evine yaptığı bir yolculuğun hikayesini çıkaran ve Iain Reid’in 2016 romanından uyarlamasıyla bir kez daha gerçeküstü bir ölüm ve umutsuzluk çukuruna iniyor. Kaufman, yazarlığıyla hünerli olduğu kadar estetiğini de inceliyor, edebi ve sinematik haykırışlarla malzemesini abartıyor ve bu tür ayrımlar ortadan kalkana kadar gerçeklik ile fantezi arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Istıraplı kaygı ve biçimsel süslemeler açısından zengin olan bu film, akıldan çıkmayan bir üslupla yapılmış bir şaheser ve büyük performansıyla geniş bir duygusal alanı kapsayarak kuşkusuz 2020’nin en iyi filmleri arasına yerleşiyor.

Filmi Netflix’ten izleyebilirsiniz.

The Invisible Man

Gaslighting, klasik görünmeyen hayalet hikayesini 21. yüzyılda yorumlayan The Invisible Man'de düpedüz canavarlaşıp büyüyor. Kamera çalışması ve kompozisyonları ekranın köşelerinde sürekli olarak ince hareketler yapan Leigh Whannell'in şakacı tehdidiyle desteklenen bu becerikli tür çabası, Elisabeth Moss'un izleyen herkesi onun deli olmadığına ve gerçekten onun avlandığına ikna etmeye çalışıyor.

Ancak söz konusu avcı insan gözüyle görülemediğinden, bu pek de kolay bir iş değil. Gereksiz sapmalardan kaçınan film yapımcısı, hikayesini vahşi bir kedi-fare oyununa dönüştürüyor, Moss hem fiziksel hem de psikolojik olarak eziyet çeken ve kadın düşmanı kurbanlaştırılmasına karşı savaşmaya kararlı bir kadın olarak spot ışığı yönetiyor. The Invisible Man’in 2020’nin en iyi korku ve psikolojik filmleri arasında yer alıyor.

Capone

Tom Hardy, efsanevi bir Amerikan gangsterin hayatından geçen olayları yılların kurgusal bir anlatımı olan Capone’da tam anlamıyla etkisini gösteriyor. Yazar / yönetmen Josh Trank’ın filmi, büyük ölçüde Capone’un bakış açısıyla anlatılan öznel bir olay, bu nedenle her şey ön görülmez hale geliyor ve yine de her şey sembolik olarak karakterin derin hırslarına, korkularına ve kaygılarına hitap ediyor.

Hardy’nin Capone gibi bir karakteri canlandırması, yıldız için bir başka zafer boyuntunda; nihayetinde kahramanını karanlık ve kayıp gözlerinden ziyade fizikselliği ile empoze ederek seyirciyi ele geçirmeye çalışıyor.

Da 5 Bloods

Tarihi ve modern ırkçılık, baskı, suçluluk, açgözlülük ve kardeşlikle mücadele eden dört Vietnam gazisinin hikayesine odaklanıyor film. Apocalypse Now, The Bridge on the River Kwai ve The Treasure of the Sierra Madre'ye gibi filmlere saygı duruşunda bulunan bir destansı hikaye ortaya çıkarıyor ve hikayesiyle 2020’nin en iyi dram filmleri arasında yer almayı başarıyor.

Lee’nin meydan okumayı konu alan aksiyon filmi zamanla acı ve öfkeyle heyecanlanıyor. Filmin başrolünde ise bu sene hayatını kaybeden ve Marvel’in Black Panther filminde başrol olan Chadwick Boseman yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.