Mutfağa İlgisi Olanların Bilmesi Gereken 8 Terim!

Mutfağa İlgisi Olanların Bilmesi Gereken 8 Terim!

Mutfağı seven, yemek yapmaktan zevk alan kişilerin bilmesi gereken 8 temel mutfak terimi ve anlamlarını derlediğimiz içeriğimiz sizler için büyük faydalar sağlayabilir. Aşçıların ve mutfak çalışanlarının kısaca birbirleri ile anlaşabildiği bu terimlere

 

 

Mutfağı seven, yemek yapmaktan zevk alan kişilerin bilmesi gereken 8 temel mutfak terimi ve anlamlarını derlediğimiz içeriğimiz sizler için büyük faydalar sağlayabilir. Aşçıların ve mutfak çalışanlarının kısaca birbirleri ile anlaşabildiği bu terimlere gelecek olursak.

 

Bilinmesi Gereken 8 Mutfak Terimi!

gastronomi-terimleri-neler.jpg

Agar Agar: Mutfakta çok kullanılan terimlerden biri olan agar agar kıvam arttırma anlamına gelmektedir. Daha çok pasta, dondurma, marmelat ve sos yapımında kullanılan bu terimi bilmenizde fayda olacaktır. Bu terim sayesinde mutfağı paylaştığınız kişi ile daha kısa bir şekilde anlaşabilirsiniz.

Deglaze Etmek: Yemeğin piştikten sonra tabağa alınması ile birlikte tavada kalanların bir sıvı ile süzdürülmesi sonucu elde edilen sosa denir. Tavada kalan kalıntıları sos haline getirerek elde edeceğiniz bu soslar için kullanılabilen bu terimler mutfakta sizi yine oldukça rahat ettirecek terimlerden biridir.

Konfi: Yemeğin kendi yağında pişmesine verilen konfi ismi en çok kullanılan terimlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bir teknik isim olan bu terim ile mutfaktaki kişiler ile kısaca çok hızlı anlaşma şansınız oldukça yüksek olacaktır. Ayrıca bu pişirme tekniğinde kullanılan ateşin kısık olduğunu bilmenizde fayda olacaktır.

Custard: Tatlı bir sos olan custard tüm dünyada kullanılan terimler arasındandır. Bu terim ile birlikte dünyadaki tüm mutfak çalışanları ile analaşabilirsiniz. Süt, şeker ve yumurta ürünleri ile hazırlanan soslara verilen bu isim ile birlikte kısaca anlaşabileceğiniz kesindir.

Fine Dining: Yüksek standartlara sahip olan tabakların hazırlanması ve sunulmasına verilen addır. Bu tabakların hazırlanmasında en özel malzemeler seçildiği gibi, gastronomik olarak en lezzetli yiyeceklerin seçildiğini gösteren terimin adıdır.

Panko: Ekmek kırıntısı olarak tanımlanabilecek olan bir malzemeye verilen ad olan panko Japon mutfağından dünyaya yayılan bir terimdir. Et, tavuk, balık, köfte ve sebze gibi ürünlerin kızartılmasında kullanılan ekmek kırıntılarının ismi olan bu malzeme yemeklere çıtırlık katması ile bilinmektedir.

Galangal: Aktarlarda kolaylıkla bulunabilinen bir tür havlıcan olan galıngal oldukça az bilinen terimlerden biridir. Hindistan’da daha çok kullanılan ve yemeklere lezzet katan bir malzeme olan galangal oldukça güzel bir malzeme olarak yemeklere tat vermekte.

Kefini Almak: Bu terim oldukça bilinen bir uygulama olsa da isim olarak az bilinmektedir. Et ve tavuk gibi yemeklerin haşlanırken üstte biriken köpüklü beyaz tabakanın alınmasına verilen terimdir. Alınan bu üst tabaka başka yemeklerde de kullanılabildiği gibi farklı tekniklere de açıklık getirebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.