Mum Lekesi Nasıl Çıkar? İki Pratik Yol!

Mum Lekesi Nasıl Çıkar? İki Pratik Yol!

Birçok leke gibi mum lekesinin nasıl çıkarıldığı merak edilebilmektedir. İçinde barındırdığı yağ oranı ile damladığı yerde bir yağlanma etkisi yaratan mum izini bazen çıkarmak oldukça zor olabilir.

 

 

Birçok leke gibi mum lekesinin nasıl çıkarıldığı merak edilebilmektedir. İçinde barındırdığı yağ oranı ile damladığı yerde bir yağlanma etkisi yaratan mum izini bazen çıkarmak oldukça zor olabilir. Yanlış bir yöntem ile mum lekesini çıkarmaya çalışmak, bazen o lekeyi o bölgeye daha çok sabitleme anlamına gelebilmektedir. Mum lekesinin koltuk, kıyafet, örtü gibi yerlere damlaması ile birlikte ilk yapılan şeyler hemen kazımak, bez ile temizlemek gibi yöntemler olsa da bu yöntemler oldukça etkisiz ve aynı zamanda lekeyi o bölgeye biraz daha sindirme yolu olabilmektedir.

Mum lekesini çıkarmak zor gibi görünse de aslında etkili ve doğru bir yol ile çıkarmak oldukça mümkündür. Peki mum lekesi nasıl çıkar? Sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet bu içerik tamda sizin mum lekenizi çıkarabilmeniz için yazıldı. Öncelikle ilk tüyomuzu pratik yollarımıza başlamadan verelim. Mum lekesine direk müdahale etmek yerine onun kurumasını bekleyin. Kurumadan müdahale edilen mum lekesi jelimsi yapısı ile birlikte o bölgede daha geniş bir alana yayılarak iyice bölgeye siner. Bu sebeple kurumasını bekleyip pratik yollarımıza başvurun.

Ütüleyerek Mum Lekesini Çıkarma

5e182a277af5070b94b9b725.jpg

Mum lekesini çıkarmak adına ilk pratik yol ütüleme yöntemi olabilir. Ütüyü kullanmadan önce mum lekesinin iyice kurumasını beklemekte fayda olacaktır. Kuruyan mum lekesini bölgeden kaşık vb. bir araç ile kazıyın. Bu kazıma işlemi ile üst tabaka temizlenmiş olacaktır ve şimdi sıra en zor kısma geliyor. Bu üst tabakayı aldıktan sonra bölgeye kurutma kağıdı veya yağlı kağıt koymanız gerekli. Bu işlemden sonra yapacağınız şey mum lekesi olan bölgeyi havlu üzerinden ütülemeye başlamak. Bu ütüleme sonrası yağ kabarcıkları kağıda yapışarak yüzeyden ayrılmış olacaktır.

Çakmak İle Mum Lekesi Çıkarma

Mum lekesini çıkarmanın bir diğer yolu olan çakmak yönteminde de yine lekeyi kuruduktan sonra kaşık vb. araçla kazıyorsunuz. Bu bölgede kalan izin üstüne yine kurutma kağıdı veya yağlı kağıt koymanız gerekir. Sonraki adımda ise metal bir kaşığı çakmak ile ısıtarak bu bölgeye tutmanız. Kaşığın sıcaklığı ile yağ kabarcıkları yüzeyden kalkarak kağıda yapışacaktır. Bu işlem bittikten sonra kağıdı bölgeden yavaşça kaldırarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca metal kaşık kullanırken, kaşığı tuttuğunuz yeri havlu, bez gibi bir şeyle tutmanız sizi aşırı ısıdan da kurtaracaktır. Öte yandan Kağıdı kaldırdıktan sonra hala lekeden izler varsa bu işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.