Morarma Nedir? Morarma Neden Olur?

Morarma Nedir? Morarma Neden Olur?

Morarma birçok kelimemizin veya birçok acı çekilmiş durumun izahıdır. O kadar canım yandı ki o bölgede morarmalar oluştu cümlesi durumun vehametini ortaya koymak için kullanılmış bir cümledir.

 

 

Morarma birçok kelimemizin veya birçok acı çekilmiş durumun izahıdır. O kadar canım yandı ki o bölgede morarmalar oluştu cümlesi durumun vehametini ortaya koymak için kullanılmış bir cümledir. Morarma bir vücut tepkisidir aslında, kolunuza sert bir müdahale sonrası oluşan morarma bir nevi tepkidir. Etkiye tepki olarak düşünebileceğiniz bu morarmalar nasıl meydana gelir?

Bazı insanlar için daha hassas vücuda sahip olduğu söylenir. Bunu sizde ya söylemiş olabilir ya da duymuş olabilirsiniz. Evet bazı ten renklerinde daha çok belirgin olabilen morarmaların görünürlüğü değişkenlik gösterse bile morarmalar altında yatan gerçek değişmez bir aynılık taşır.

vucuttaki-morarmalar-neye-isaret-eder-9850-1.jpg

Morarma denen vücudun tepkisi aslında bir nevi travmadır. Travmanın genel açıklamasına uyan morarmalar dışarıdan alınan bir etkiye karşı vücut iç veya dış organlarının yaralanması anlamı da taşıması sebebiyle travma olarak da belirtilebilmektedir. Morarmanın temel sebebi yapılan etkiye verilen tepki ile açıklanırken bu tepki kılcal damarlar ile sağlanır. Aslında moraran bölge zarar gören kılcal damarları göstermektedir. Zarar gören bölgede tepki veren kılcal damarlar için ciltte herhangi bir kesik oluşmamışta olabilir, bu olay tamamen cilt altı ile alakalı olmaktadır.

Şimdi size morarmaya sebep olan kılcal damarların nasıl bu tepkiyi sağladıklarını anlatırken, aslında bir nevi iç kanama durumunu sizlerde fark etmiş olacaksınız. Vücuda uygulanan etki ile birlikte, deri ve doku arasında kalan kılcal damarlar zarar görür. Zarar gören kılcal damarlardan akan kan, vücuttan dışarı çıkmak için bir kesik bulamayınca o bölgede dağılma gösterir ve bu olay dış dünyada bizler için morarma olarak belirtilir.

hemoglobin-nedir.png

Bölgede dağılan kanın neden mor göründüğü konusu kafanıza takıldıysa hemen ona da açıklık getirelim. Kan kırmızı değildir aslında kana rengini veren şey hemoglobin adındaki bir yapıdır. Kılcal damarlardan sızan kan ilk etapta içindeki oksijen oranı bitinceye kadar (hemoglobin oksijen ile birleşince kırmızı renkte olur) kırmızı kalmaya devam eder. Bir yerden sonra kandaki oksijen oranı azalınca bu renk kırmızıdan mora ve hatta siyaha dönüşebilir. İşte morarma işte bir etki – tepki meselesi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.