Mobil İmza Nedir? Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil İmza Nedir? Mobil İmza Nasıl Alınır?

İnternetin hızla gelişip yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde birçok işlem internet üzerinden son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

İnternetin hızla gelişip yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde birçok işlem internet üzerinden son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle son dönemlerde artan dijitalleşme adımları sayesinde resmi işlemler de internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Kullanıcılar, internet üzerinden gerçekleştirdiği resmi işlemlerde mobil imza kullanabilmekte ve işlemlerini bu imza vasıtasıyla tamamlayabilmektedir. Peki, mobil imza nedir, nasıl alınır? Merak edilen bu soruların yanıtını gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza, internet üzerinde yapılan işlemlerde kullanılan, ıslak imza yerine geçen ve kimliğinizi kanıtlayan özel bir imza türüdür. Dijital dünyada kullanılan bu imza türü, son dönemlerde oldukça popülerdir. Hemen hemen birçok kişinin kullandığı mobil imza, başta Kamu Kurum ve Kuruluşları olmak üzere birçok farklı yerde kullanılabilmektedir.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza nasıl alınır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve merak edilmektedir. Dijital ortam da kimliğinizi kanıtlayan bu imza türü, operatörler vasıtasıyla alınabilmektedir. İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar;

Türk Telekom Mobil İmza

Türk Telekom mobil imza başvuru işlemleri şubeler aracılığı ile yapılabilmektedir. Başvuru işlemlerinin başlayabilmesi için aşağıda bulunan belgelere gereksinim duyulmaktadır. Kullanım ücreti ise 2020 yılında aylık 4,85 TL olarak açıklanmıştır.

  • Kimlik bilgilerinizi resmi olarak kanıtlayan bir belge. (Pasaport, Ehliyet, Yeni veya Eski Kimlik Kartı…)

  • Özel olarak hazırlanan E-Güven NES belgesi.
  • Bireysel başvuru belgesi.

Turkcell Mobil İmza

Turkcell mobil imza başvuru işlemleri online işlemlerden, Dijital Operatör uygulaması üzerinden ve Turkcell mağazaları aracılığı ile yapılabilmektedir. Söz konusu hizmetin bedeli ise faturalı hatlar için aylık 8 TL, hazır kartlar için haftalık 2 TL olarak açıklanmıştır.

Vodafone Mobil İmza

Vodafone mobil imza başvurusu, şubeler aracılığı ile yapılabilmektedir. Başvuru işlemlerinin olumlu sonuçlanabilmesi için aşağıda bulunan belgelere gereksinim duyulmaktadır. Söz konusu hizmetin kullanım bedeli ise 5 TL olarak belirlenmiştir.

  • Vodafone mobil imza detaylı hizmet belgesi

  • TurkTrust Elektronik Sertifika Taahhütnamesi.
  • Geçerli ve arkalı önlü kimlik fotokopisi.

Mobil İmza Hangi Kurumlarda Geçerlidir?

Dijital ortamda kimliğinizi kanıtlayan mobil imza, başta Kamu Kurum ve Kuruluşları ile bankalar olmak üzere tüm resmi kurumlarda kullanılabilmektedir. Söz konusu imza türü, Türkiye vatandaşları için 3 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre sonunda bu imza türünü kullanmak isteyen kişiler tekrar başvuru yapmak zorundadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.