Minimal Yaşamak Nedir? Nasıl Yaşanır?

Minimal Yaşamak Nedir? Nasıl Yaşanır?

Minimal yaşam bir felsefe olarak görülse de aslında insanın yaşamında var olması durumunda büyük bir rahatlatma imkanı sağlamaktadır. Felsefik olarak bir yaşam tarzını benimsemek olan minimalizmde hedef en az şeyle en etkili geçinmek demektir.

 

 

Minimal yaşam bir felsefe olarak görülse de aslında insanın yaşamında var olması durumunda büyük bir rahatlatma imkanı sağlamaktadır. Felsefik olarak bir yaşam tarzını benimsemek olan minimalizmde hedef en az şeyle en etkili geçinmek demektir. Yani aslında sizin günlük harcamalarınızın veya tüketimlerinizin en aza indirgenmesi anlamına gelmektedir. Çok eski çağlardan beri bilinen ve her çağda temsilcileri olan minamal yaşamın günümüzde birçok temsilcisi olmaktadır.

fullsizerender1.jpg

Minimal yaşam bir tür var olan ile yaşamayı bilmek ile anılsa da var olanın da en az şekilde kullanılması mantığına dayanmaktadır. Minimal yaşayan kişiler aşırı bir tüketme isteklerinden arınmışlardır. Örneğin, beslenmek bu kişilerde sadece bir ihtiyaç olmakla birlikte zevk için yemek yeme diye bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Doyma hissine ulaşmadan yemek yemeyi kestikleri gibi giyecekler konusunda da oldukça uzun süreli aynı şeyleri giymeleri ile bilinirler.

 

Geri Dönüşüm ve Tasarruf Minimal Yaşamda!

minimalist-kombinjpg-800x400.jpeg

Minimal yaşam yokluk veya varlık değil tamamen yaşam felsefi olarak açıklanabilir. Minimal yaşamaya çalışan kişiler giyim konusunda bazı kıyafetlerini uzun süreli giymektedirler. Eskiyen veya yırtılan kıyafetleri başka kıyafetler ile birleştirerek yeniden geri dönüşüm içersinde giymeye çalışan minimalist kişiler ciddi şekilde tasarrufta sağlamaktadırlar. Ellerinden geldiğince üretim odaklı olmaya çalışan bu kişiler sebze ve meyve ekme gibi girişimlerde de bulunabilmektedirler. Kendi yetiştirdikleri ile beslenerek hem sağlıklarını koruma hem de en az şekilde kaliteli yaşamaya çalışan minimalist kişiler çevre kirliliğine karşı da duyarlı bir felsefe içerisindedirler.

Minimalist yaşayan kişilerde elektrik, su ve benzeri kullanımlarda yine oldukça düşüktür. Her şeyi doğanın ve yaşamın bir parçası görerek olabildiğince doğaya zarar vermeden ve doğanın uyumlu bir parçası haline gelmeye çalışan minimalist kişiler bu anlamda 21. yüzyılın önemli insanları olarak kabul edilmektedirler. Ayrıca bu kişiler iş yaşamlarında da olabildiğince kendilerine zaman ayırabilecekleri alanlar oluşturmaya da dikkat ederler. Kendilerinin gelişimi için gerekli zamanı yaratmayı da felsefe edinen bu kişiler kültürel anlamda da gelişimin önünü açmaktadırlar. Belki de minimalist yaşayan kişileri bu içerikten sonra hemen fark edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.