Midesi Hassas Olanlar İçin Öneriler!

Midesi Hassas Olanlar İçin Öneriler!

Mide hassaslığı, midenin ekşimesi, yanması gibi sonuçlarla açıklanmaktadır. Bazıların midesi bu sonuçları göstermesi sebebiyle hassas olarak kabul edilmektedir.

 

 

Mide hassaslığı, midenin ekşimesi, yanması gibi sonuçlarla açıklanmaktadır. Bazıların midesi bu sonuçları göstermesi sebebiyle hassas olarak kabul edilmektedir. Midesi hassas olan kişiler genellikle yemekten önce bazı mide hapları içebilmekte veya doktor tavsiyesi ile bazı operasyonlar geçirebilmektedirler. En önemlisi ise bu kişilerin yedikleri ve içtikleri şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Bu noktada midesi hassas olanlara sunacağımız bazı tavsiyeler oldukça faydalı olacaktır.

 

Midenizi Boş Tutmayın!

550-102032076-w.jpg

Midesi hassas olanların yapmaması gereken şeylerden bir tanesi muhakkak mideyi boş bırakmamaktır. Boş kalan midenin ürettiği asit ve diğer salgılamalar sebebiyle midede ekşime veya yanma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Midenin bu anlamda boş kalmaması oldukça önemlidir. Midenin boş kalıp sorun yaşamaması adına az ve sık yiyerek sürekli mideyi meşgul etmenizde fayda olacaktır. Buna dikkat ederek mide asidinden kaynaklı ekşime ve yanma gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca besinleri iyice çiğneyerek tüketmeniz çok daha faydalı olmaktadır. İyi çiğnenmeyen besinler hassas mideli kişilerin midelerinde daha uzun sürede sindirileceği için yine yanma ve ekşime gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Yeterince çiğneme işlemi yaparak besinleri yutmak oldukça önemlidir.

 

Bazı Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edin!

Midesi hassas olanların kesinlikle yapmaması gereken şeylerden bir tanesi asitli besinler tüketmesidir. Midenin bu besinlere karşı hassas olduğu unutulmamalıdır. Sabah kahvaltıyı portakal suyu ile yapma gibi  bir huyunuz yoksa mutlu olabilirsiniz; çünkü portakal suyu da midenin ekşimesine neden olmaktadır. Kola gibi asitli içeceklerden de mutlak surette uzak durmanız gerekir. Midede gastrit ve ülser gibi sorunlara karşı besin olarak yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmeniz de fayda olacaktır. Koyu yapraklı sebzeler bu tür sorunlara karşı fayda sağlamaktadır. Brokoli, ıspanak vb. besinleri bu anlamda tüketebilirsiniz. Midesi hassas olanlar ayrıca yağlı besinlerden de uzak durmalıdır. Yağlı et, yağlı süt, yağlı yoğurt gibi besinler dahi midesi hassas olanlar için dikkat edilmesi gereken besinlerdendir.

 

Yemekten Sonra Uyumayın!

Midesi hassas olanların yapmaması gereken şeylerden bir tanesi de muhakkak yemekten sonra uyumamaktır. Yemeği yedikten sonra hemen uyku moduna geçmek oldukça sağlıksız bir durumdur. Bazal metabolizmaya geçen vücut alınan besinlerin sindirilememesi gibi sorunlar ile karşılaşabilmekte ve bu sebeple midede yanma, ekşime gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür dikkatlerin yanında papatya çayı, nane çayı gibi bitkisel çaylar içebilirsiniz. Bu çaylar mideyi rahatlatmakta ve olası yanmaların önüne geçmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.