Meyve ve Sebze Sularını Nasıl Tüketmeliyiz?

Meyve ve Sebze Sularını Nasıl Tüketmeliyiz?

Meyve ve sebzeler, içerdikleri vitamin ve mineraller nedeniyle sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücudumuzda üretilmeyen fakat vücudumuz tarafından ihtiyaç duyulan bu vitamin ve mineralleri sebze ve meyveleri tüketerek alabiliyoruz.

Meyve ve sebzeler, içerdikleri vitamin ve mineraller nedeniyle sağlığımız için oldukça önemlidir. Vücudumuzda üretilmeyen fakat vücudumuz tarafından ihtiyaç duyulan bu vitamin ve mineralleri sebze ve meyveleri tüketerek alabiliyoruz. Peki bu besinleri nasıl tüketmeliyiz? Meyve ve sebzeleri tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Uzmanlar öncelikle meyve ve sebzelerin suyunu sıkmak yerine mümkünse oldukları gibi tüketilmesini öneriyor. Fakat her zaman elimize bir meyve alıp yiyemiyoruz. Ya da her sebzenin salatasını, yemeğini yapıp yemek de mümkün olmayabiliyor. Bazen tadını güzelleştirmek, bazen tüketimini kolaylaştırmak ya da bazen de farklı sebeplerle bu besinlerin sularını tüketebiliyoruz. Tabii bu da mümkün.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Öncelikli tavsiyemiz sıvı halde tüketmek istiyorsanız eğer mümkün olduğunca hazır ürünlere yönelmemeniz. Bu hazır ürünlerde yer alan katkı maddeleri, fazladan şeker sebebi ile doğal olarak kendi hazırladıklarınız her zaman daha iyidir. Tek ihtiyacınız bir katı meyve sıkacağı.

Meyve ve sebze suyu tüketirken ilk şartımız bulunduğumuz mevsimde bol bulunan, ucuz olan meyve ve sebzeleri tercih etmek. Yani her besini kendi mevsiminde tüketmeliyiz. Ayrıca aynı meyve ya da sebzeyi sık tüketmek yerine zaman içerisinde farklılarından tüketmeliyiz. Böylelikle her vitamin ve mineralden vücudumuza alabiliriz.

Meyve ve sebze sularını tüketeceğimiz zaman sıkmamız en iyisidir. Önceden sıkıp bekletmek yerine içeceğiniz zaman kolayca sıkıp taze taze tüketebilirsiniz. Farklı meyvelerden birkaç adet sıkıp karışık bir içecek hazırlayarak birçok vitamin ve minerali vücudunuza alabilirsiniz.

Vitaminler maalesef vücudumuzda depolanmıyor. Bu sebeple meyve sebze tüketiminde aşırıya da kaçmamak lazım. Kararında, düzenli olarak tüketmek en iyisi.

Her gün düzenli olarak meyve ve sebzeyi yeteri kadar yiyemiyorsanız eğer sularını sıkarak günlük ihtiyacınızın karşılanmasında destek olabilirsiniz. Lezzetli olmalarının yanı sıra asıl olarak oldukça sağlıklılar.

Katı meyve sıkacaklarının haznesinde kalan posalar maalesef atılıyorlar. Fakat bu posalar aslında çok zengin birer lif kaynakları. Hepsini tüketmek istemiyorsanız bile bir kısmını alıp içeceğinizin içerisine katarak tüketebilirsiniz. Lifli, ağza meyve parçalarının geldiği güzel bir meyve suyu hazırlamış olabilirsiniz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.