Meteoroloji’den Önemli Uyarı! Sel ve Heyelan Tehlikesine Karşı Dikkat! Yağışlar Geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından önümüzdeki 3-4 günlük hava tahminleri paylaşıldı. MGM’den yapılan açıklamada ülke genelinde sıcaklıkların düşeceği belirtilirken; yağışların başlayacağı duyuruldu.

MGM tarafından yayınlanan hava tahminlerine göre Perşembe gününden itibaren sıcaklıkların düşeceği belirtildi. Yurt genelinde yaşanan sıcaklık derecelerinin mevsim normallerinin üstünde olduğu belirtilirken, ilerleyen günlerde sıcaklıklarda düşüşler yaşanacağı ve bu düşüşler ile birlikte mevsim normallerinin yakalanacağı belirtildi. Özellikle doğu, iç ve kuzey kesimlerde 10-12 derece mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar yaşandığını ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu sıcaklıkların düşeceği belirtildi.

 

Diğer bölgelerde de mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar devam ederken bu bölgelerde de yine yaşanacak olan sıcaklık düşüşü ile birlikte mevsim normallerinin yakalanması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının Perşembe günü itibariyle düşeceği belirtilirken, yağışların özellikle Kuzey ve Akdeniz’in içi kesimlerine gelmeye başlayacağı açıklandı.

 

Kuvvetli Yağış Beklentisi!

Bazı bölgeler için yağış uyarısı yapılırken, bu yağışlar nedeniyle olası tüm olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkat olması istendi. Karadeniz’in iç kesimleri ile birlikte Marmara’nın doğusunda yağışlar beklenirken; özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerine özel uyarılar yapıldı. Bu bağlamda Rize, Trabzon, Giresun’un iç kesimleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinin kuvvetli yağış alacakları belirtildi.

 

Sel ve Su Baskınlarına Karşı Dikkat!

Beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların dikkatli olması istenirken; Rize’de bugün için yoğun yağışın olacağı ifade edildi. Rize’de öğleden sonra beklenen kuvvetli yağışlara karşılık vatandaşların sel, su baskını, heyelan gibi tüm olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi.

 

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Yağış Var mı?

Bugün ve Perşembe günü İstanbul’da sağanak yağış beklenirken; İstanbul’da sıcaklıkların 30 derece altına ineceği belirtildi. Bugün ve Perşembe günü için İstanbul’da yaşayan vatandaşların tedbirli olması istenirken; Ankara ve İzmir için yapılan hava tahminlerinde ise önümüzdeki birkaç gün içinde şiddetli yağışların beklenmediği belirtildi.