Merkez Bankası’ndan Yeni Hamle 7 Gün 24 Saat Para Transferi Dönemi Başlıyor

Merkez Bankası’ndan Yeni Hamle 7 Gün 24 Saat Para Transferi Dönemi Başlıyor

Fonlar Anlık ve Devamlı Transferi (FAST) olarak isimlendirilen yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasında para transferlerini saniyeler içinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek.

Farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferi (EFT) saat 17.00 sınırı ortadan tamamen kalmış olacak, 7/24 para transfer dönemi başlamış olacak.

ÇOK KISA ZAMAN İÇERİSİNDE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, FAST Sistemi, 18 Aralık'tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli olarak vatandaşların kullanımına açılması.

"Sistemin kısa bir zaman içerisinde bütün finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir."

Yapılan Açıklamada, FAST Sistemi'yle birlikte ödemeler artık telefon numarası, kimlik numarası ya da e-posta adresi gibi bilgiler kullanılıp daha kolay bir şekilde başlaması sağlayan Kolay Adresleme Sistemi' vatandaşların kullanımına sunulmuş olacak.

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalar önemli adımı tamamlanmış olacak.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı daha çok güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez parçası haline gelmesini sağlayıp, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacak.

HANGİ BANKALAR 'FAST'I KULLANACAK?

Türkiye İş Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' 18 Aralık 2020'den itibaren pilot uygulama olarak başlanacağı anlık ödeme sistemi olan FAST sisteminde "Kolay Adres" ile müşterilerine, uzun IBAN numaraları yerine cep telefonu numarası, e-posta ya da TCKN bilgileri kullanarak para transferlerini kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlayacağını duyurdu.

1.000 TL'ye kadar para transferleri İşCep ve İnternet Şubesi kanalıyla yapılabilecek.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şimşek konuya dair açıklamasında; "Artık dileyen herkes, hesabına cep telefonu, e-posta veya TCKN gibi bilgileri tanımlayan müşterilerimize, IBAN yerine Kolay Adres sistemine kaydedilen bu kolay bilgileri kullanıp Fonların Anlık ve Devamlı Transferi yapısı üzerinden çok daha kısa zamanda para transferi gerçekleştirebilecek.''

Para transferin kolaylığ uzun IBAN numarasının eklenmesi, ezberlenmesi ya da hesap numarası girilmesi gibi zorunlulukları ortadan kalkacak.

Müşterilerimizin yaşamlarını daha çok kolaylaştıracağını belirten ''İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şimşek Banka dışına yapılacak olan para transferleri, Fonların Anlık ve Devamlı Transferi sayesinde 7/24 dijital kanallarımızdan gerçekleştirilebilecek.

Bireysel müşterilerimiz 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren İşCep ve İnternet Şubemiz üzerinden cep telefonu ve e-posta gibi çok Kolay Adres bilgilerini tanımlayabilmeye başladılar, yakın zaman içerisinde ticari müşterilerimiz bu uygulamayı kullanabilecekler.

Kolay Adres ile para transferleri Fonların Anlık ve Devamlı Transferi'nin hayata geçmesiyla başlamış olacak."

HIZLI VE KOLAY

Akbank da Merkez Bankası' 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle sunacağı FAST sistemi ve Kolay Adres uygulamasıyla müşterilerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası ya da e-posta bilgileriyle 7/24, hızlı ve kolay para transferi yapılmasına imkan sağlanacağını söyledi.

Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal yapmış olduğu açıklamada "Müşterilerimiz Akbank dijital kanallarından, güvenli bir şekilde ve saniyeler içerisinde Kolay Adres tanımlamalarını yapabiliyor.

8 Ocak 2021 tarihi itibariyle Kolay Adres ile para transferi işlemlerini 7/24, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilecekler.

Bu yenilikçi uygulama ile artık para transferleri için uzun IBAN numarasını paylaşma, kopyalamaya çalışma gibi zorluklar ortadan kalkmış olacak.

Ödeme ekosisteminde başlayacak yeni dijital dönemde bizler de müşterilerimize tüm bu kolaylıkları Akbank dijital kanallarından sunuyor olmanın mutluluğunu yaşamaktayız."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.