Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı! Doları 5.72’den Devralıp 8.51’de Bıraktı! İşte Murat Uysal’ın Karnesi!

Merkez Bankası Başkanı Görevden Alındı! Doları 5.72’den Devralıp 8.51’de Bıraktı! İşte Murat Uysal’ın Karnesi!

Gece yarısı aniden gelen şok karar! Merkez Bankası bu kararı neden verdi? Murat Uysal’ın karnesi ne durumda? Yeni başkan kim? İşte tüm detaylar…

Dün geve aniden alınan karar ile Murat Uysal Merkez Bankası başkanlığından alındı. Başkanlık koltuğuna eski Maliye Bakanlarından olan Naci Ağbal getirildi. Kararın verilmesindeki en büyük etkenlerden biri Uysalın göreve 2019 yılında başlamış olması. O tarihte 5.72 kurunda olan dolar görevden alındığı tarihte 8.51 oranındaydı.
Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile beraber gün gece yarısı Murat Uysal görevden alındı ve yerine Naci Ağbal getirildi. Fakat Mustafa Uysal’ın başkanlık süresi boyunca yaptıkları merak konusu oldu.

İlk Toplantıda Faiz İndirimi!

Mustafa Uysal  göreve geldiği tarihten sonra düzenlenen ilk  Para Politikası Kurulu (PPK) beklentileri abartarak  425 baz puanlık faiz indirimi kararı verdi ve politika faizini 19.75'e çekti. 1 ay sonraki toplantıda 325 baz puanlık bir faiz indirim kararı daha geldi. Ekim toplantısında Kurul indirime devam ederek 250 baz puanla politika faizini yüzde 14'e indirdi.  Ardından aralık ayında 200 baz puanlık faiz indirimi daha yaptı.

Dünya Rekoru Kırdı!

Mustafa Uysal göreve başladığı tarihten itibaren 1200baz puanlık indirimi  ile beraber tüm dünya içinde rekor kırdı. 2019 senesinin en çok faiz indirimi yapan Merkez Başkanı ünvanını aldı.

Faiz İndirimlerine Devam Etti!

Yaptığı indirimlerle gündeme gelen Uysal durmadı. 2020 senesindede yaptığı indirimleri sürdürmeye devam etti. PPK politika faizini ocakta yüzde 12'den 11.25'e, şubatta ise 11.25'ten 10.75'e düşürdü. Mart ve nisan aylarında ise 100'er baz puanlık iki indirim daha gerçekleştirdi. Mayısta koronavirüsün yarattığı belirsizlik nedeniyle indirimlerin son bulması beklenirken PPK 50 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 8.25'e düşürdü. Böylece 2020'nin ilk 5 ayında politika faizi 375 baz puan daha azaltılmış oldu.

TL Hızla Değer Kaybetti!

Koronavirüs salgını tüm bu yapılanların üzerine gelince beraberinde olumsuzlukları getirdi.Türk lirası hızla düşmeye başladı. Ortaya çıkan cari açık ve yüksek enflasyon eklenince bir ilk gerçekleşti. Etlül ayında politika faizi yapılan 2 puanlık artışla yüzde 10.25 seviyesine yükseltildi.

Dolar Rekor Kırdı!

Son dönemde gündemi yoğun şekilde meşgul eden dolar konusu Mustafa Uysal’ın görev yaptığı tarihlerde görmediği miktarları gördü. Türk Lirası değer kaybettikçe dolar yükselmeye devam etti. Mustafa Uysal döneminde enflasyon seviyesi sürekli olarak ani dalgalanmalar yaşadı.

5.72’den Aldığı Doları 8.51’den Bıraktı!

Uysal göreve başladığı tarihte (7 Temmuz 2019) 5.72 seviyesinde teslim aldığı doları 7 Kasım 2020 senesinde 8.51 seviyesine getirdi.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.