Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor!

Memur ve memur emeklilerin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği görüşmeleri milyonlarca kişi takip ediyor. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos tarihiyle başlayacak.

Kamuda 700 bini aşkın işçiyi kapsayan 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ediyorken, memur ve memur emeklilerinin yakından ilgilendiren görüşmelere çok yakında başlıyor.

Türkiye’de 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisi bulunmakta. Maaş ve aylıklarına 2022 yılı ve 2021 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin tarihi ise 2 Ağustos ile başlıyor.

Seyyanen Zam ve Refah Payı Talepler Arasında Bulunuyor!

Geçtiğimiz yıllardan biraz daha farklı olarak bu yıl birlikte hareket etme kararları alan Memur – Sen ve Türkiye Kamu – Sen görüşmeler öncesinde taleplerin ortaklaşa belirlenmiş oldu.

Konfederasyonların ortak taleplerine bakıldığında maaş ve aylıklara oransal zammın yanı sıra seyyanen zam ve refah payı verilmesi, 3600 ek gösterge, sözleşmelerinin kadroya geçirilmesiyle derece kademe ilerlemesinin önündeki engellerin tamamen kaldırılması gibi maddeler bulunmakta.

Türkiye Kamu – Sen ve Memur – Sen ortak talepleri ise 26 Temmuz tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulması bekleniyor.