Mehmet Ali Erbil'in Yakalandığı Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir? Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mehmet Ali Erbil'in Yakalandığı Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir? Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Mehmet Ali Erbil'in yakalanmış olduğu kaçış sendromu hastalığı nedir? Bu hastalıkla mücadele eden kişilerin ölme riski var mıdır? Kaçış hastalığı sendromu belirtileri nelerdirve beraberindeki süreç nasıldır?

Ünlü sunucu ve şovmen Mehmet Ali Erbil'in yakalanmış olduğu kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu hastalığının belirtileri nelerdir? İngilizce adı Capillary leak syndrome (scls) olan kaçış sendromu hastalığının tedavisi var mı? İşte tıbben az rastlanan bu hastalık hakkındaki tüm detaylar...

Mehmet Ali Erbil'in bir süredir uğraştığı ve adına kaçış sendromu denilen hastalık aslında oldukça nadir görülen bir rahatsızlıktır. Tüm dünyada 793 kişide tespit edilmişken Türkiye'de ilk defa Mehmet Ali Erbil'de gözükmüştür. Bu hastalıkla beraber kişi zaman zaman ataklar geçirebiliyor. Bazen aylarca bazense yıllarca atak geçirmezken ne zaman atak geçireceği kişinin tedavisine de bağlı olabilmekte. Peki kaçış sendromu hastalığı kendini nasıl belli etmektedir? Ne gibi zararları bulunmaktadır?

Özellikle damarlardaki protein ve mineralin zaman içerisinde bedenin çeşitli boşluklarına sızması üzerine bu rahatsızlık ortaya çıkar. Ataklar yaşanmadan kısa bir süre önce hastada halsizlik, yorgunluk ve hafif derecede ateş olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak kılcal damarlardaki sıvının başka yerlere sızması sonrasında basınç ve tansiyonda düşüklük meydana geldiğinde şok etkisi başlar. Peşi sıra gelen şok etkileri yerini ataklara bırakır. Bu hastalığın bulguları arasında özellikle kan yoğunlaşması ve tansiyon düşüklüğü yaygındır.

Genellikle hastalar bu sıkıntı keşfetmeden önce farklı sıkıntılar için hastaneye başvurur. Bulantı, halsizlik, karında ağrı ve kusma gibi şikayetler için hastanenin yolunu tutarlar ancak çok nadir de olsa bu hastalık tanısı konulabilir. 

Kaçış Sendromu Hastalığı Ölümcül müdür?

Azalan kan basıncı düzenli olarak takip edilmeyip önüne geçilmesi için herhangi bir tedavi uygulanmazsa aynı anda birkaç organın iflas etmesine sebep olabilir. Bu da beraberinde ölümü getirebilir. O yüzden oldukça dikkat edilmeli ve hastanın gözetim altında olması gerekmektedir. 

Kaçış Sendromu Hastalığı Tedavisi

Kaçış sendromu hastalığının tedavisi için uygulanan bazı tedavi yöntemleri vardır. Ancak tedaviden ziyade bu hastalığın ilerlemesindeki asıl mantık kan basıncı yani tansiyondaki düşüklüğün meydana gelmesidir. Bunun için doktor kontrolü altında düzenli takip ve hastanın yoğun bir şekilde incelenmesi şarttır. Sıvı- elektrolit tedavisi, kan basıncının düşük tutulması ve kortizol ilaçları hastalığın kötü boyuta ulaşmasını engellemektedir. Böylelikle organların sağlığı da korunmuş olunur. Onun dışında dikkat edilmezse organların iflas edilmesiyle beraber hayati risk taşımaktadır. Kaçış sendromu hastalığı daha önce belirttiğimiz üzere oldukça nadir rastlanan ve dünyada yüzlerce kişide bulunan ve teşhisi hemen gerçekleşmeyen bir rahatsızlıktır. Basit gribal enfeksiyonlarla aynı belirtileri gösterir ve çeşitli tetkiklerle ortaya çıkar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.