Meditasyon Nedir? Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Meditasyon son yıllarda giderek popülerlik kazanan eski öğretilerin bir buluşma noktasıdır. Bir dizi insan benliğine inen bu uygulamalarda hedeflenen şey kişinin geçek kimliğini ve gerçek kendisini bulmasıdır.

Meditasyon son yıllarda giderek popülerlik kazanan eski öğretilerin bir buluşma noktasıdır. Bir dizi insan benliğine inen bu uygulamalarda hedeflenen şey kişinin geçek kimliğini ve gerçek kendisini bulmasıdır. Gerçek kendiliğini bulmak demek hiç ummadığı bir kişi olduğunu fark etmek değil elbette, kendinin isteklerini görmek, dış dünyanın etkilerini görmek ve dışa dünyanın etkilerini bir kenara bırakarak kendi varlığına sığınabilmektir.

5c15fd5dc03c0e1ca4ad9f06.jpg

Çok eski çağlardan beri kullanılmaya başlanan ve bir dizi insan psikolojisine etki eden meditasyon öğretisi birçok kadim öğretinin birikerek ulaştığı noktanın temsili halindedir. Giderek kendisine ve dünyaya yabancılaşan insanın kendi bulma çabası içine girerken keşfettiği bu yolculuk yeni ufuklara açtığı gözleri gönül ile buluşturma yoludur. Kadim öğretilerin insanın id duygularındaki izleri daha insancıl bir seviyede seyretmesine odaklanan bu uygulamalı eylemselliğin artık en somut göstergesi konumunda olan meditasyonun etkileri de gelişen ve değişen dünyaya oranla farklılık gösterebilmekte ve bu bağlamda kullanımı ile uygulamasında da artış görünebilmektedir.

Kişinin kendine ve dünyaya yabancılaşması argümanı üzerinden kurduğumuz meditasyon uygulamalarının kullanımında vaat edilen şey insanın içindeki bazı aşırı duyguların sönümlenmesi üzerinedir. Kıskançlık, sahip olma, büyüme, yarışma gibi insan beynini fazlasıyla yoran bir dizi eylemin bir kenara koyulmasını ve insanın kendisini bir benlik olarak kabul ederek duyguları ile barışmasını bununla beraber bu duygularını daha derli toplu hale getirmesi üzerine yapılan bu uygulama silsilesi artık bilimsel bir çalışmanın da konusu aynı zamanda.

meditasyon-6-e1533938470797.jpg

Bazı duyguların sebepleri ve sonuçları üzerine yapılan bir dizi bilimsel araştırmaya göre daha da etkili bir hale gelen meditasyon, bilimsellik ile ilkellik arasındaki köprünün ta kendisi durumunda. İnsan psikolojisinin ve sağlığının da yeni bir alternatifi konumunda olan meditasyon ile birlikte kişilerde kaygı, stres gibi sorunlar en aza indirgenmekte. Çekilen acıların veya yaşanılan mutlulukların birer anlam olduğu vurgusu üzerine de odaklanan meditasyon öğretisi bu anlamda ise insanın duygularına ve bir şekilde hormon dengesi bilimselliğine de indirgenebilmektedir. Bazı meditasyon çalışmalarında ise fiziki acıların en aza indirgenmesi bile sağlanabilmekte ve oldukça etkili olabilmektedir.