Maske Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Maske Kullanımı!

Maske Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru Maske Kullanımı!

Koronavirüs sebebiyle artık insan yaşamının bir parçası haline gelen maskenin önemi her geçen gün daha da anlaşılmaya başlanıyor. Artık bizler için önemli bir araç haline gelen maskeyi seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği

 

 

Koronavirüs sebebiyle artık insan yaşamının bir parçası haline gelen maskenin önemi her geçen gün daha da anlaşılmaya başlanıyor. Artık bizler için önemli bir araç haline gelen maskeyi seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği de bazı insanlar tarafından hala anlaşılamamış durumda. Bu içerikte doğru maske tercihinin nasıl olması gerektiğinin altını çizeceğimiz gibi maske kullanırken nelere dikkat edilmesine de değineceğiz.

5e711f20214ed82204cc77d7.jpg

Pandemi süreci ile birlikte maskesiz dışarı çıkmanın imkansız olduğu dünyada sizi virüs tehlikesinden koruyacak olan yegane şeylerden biri olan maskeleri tercih ederken bazı belli başlı şeylere dikkat etmenizde fayda olacaktır. Bu dikkatleri sağladığınızda virüsten % 95 kadar korunmuş olacağınızı unutmayınız.

 

Maske Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maske seçerken dikkat edilmesi gereken ilk şey ambalajı olmalıdır. Virüsün yaygınlaşması ile birlikte her yerde satılabilen maskeyi ağzı açık veya tekli satan yerlerden almamanızda fayda olacaktır. Alırken ambalajlı ve kapalı olduğundan emin olduğunuz yerlerden temin etmeye çalışacağınız maskenin bir poşet yardımı ile kapatılmış olması oldukça sağlıklı olacaktır. Açıkta duran veya içinden tek tek maske satılan bir paketten asla maske almamanız gerekmektedir.

Maske seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de kaç katlı olduğudur. Yine maske kullanımının yaygınlaşması ile birlikte piyasaya çıkan birçok maske markası gerçekten sadece bir bez veya kağıt parçası görevi görebilmekte. Sizlerde maske alırken bu maskenin kaç katlı olduğuna dikkat etmeniz gerekir, ayrıca yine bu maskenin korunaklılığına da dikkat ederek seçiminizi yapmanızda fayda olacaktır.

Maske seçerken bir diğer dikkat edilmesi gerekilen şeylerden bir tanesi de telli olmasıdır. Telli maskeler ile burun bölgesinden hava akışının kesilmesi ile daha etkili bir maske kullanımı söz konusu olabilmektedir. Telli olmayan maskelerde burun kenarları açık kalmakta ve maske sürekli aşağı doğru kayabilmektedir. Bu sebeple telli maske seçerek daha sağlıklı bir sonuca varabilirsiniz.

 

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maske kullanırken bazı dikkatleri birçok kişi göz ardı etse de aslında asıl hayat kurtarıcı olan şeyler bunlar olabilmektedir. Öncelikle maske değişimine dikkat etmenizde fayda olacaktır. Örneğin yoğun bir kalabalığa girdikten sonra maskenizi indirmek zorunda kalırsanız, en iyi fikir maskeyi değiştirmektir. Maskenizi değiştirmek için her zaman yanınızda poşet bulundurmaya çalışın veya maskenizi sıkıca bağlayarak dilerseniz dezenfekte ederek çöpe atmaya çalışın. Maske değişimi sırasında maskenin dış yüzeyine temas etmemeye çalışın ve değişim sonrası ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.