Maske Kullanımına Dikkat! Doğru Maske Nasıl Takılır? Yanlış Maske Kullanımı Nasıl Olur?

Maske Kullanımına Dikkat! Doğru Maske Nasıl Takılır? Yanlış Maske Kullanımı Nasıl Olur?

Koronavirüs salgınının hayatımıza girmesi ile birlikte takmakta zorunlu olduğumuz maske hakkında bilinmeyen bir çok detay var. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu kamuoyuna anlattı.

Kağıt maskelerin doğru kullanılması gerektiğini belirten Çuhadaroğlu, “Yanlış takılması akciğer sağlığını bozup, zatürreye zemin hazırlayabilir” telkinlerinde bulundu.

Zatürre her yıl binlerce insanı mağdur eden bir hastalıktır. Sebebi grip virüsü olmakla birlikte en sık görülen belirtisi pnömokoktur. Son dönemde yaşanan Covid-19 salgınıda zatürreye neden olmaktadır. 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu merak edilen tüm soruları yanıtladı.

Bu Hastalık Mikroplar İle Oluşur!

“Hastalık en sık mikroplarla oluşur. Hasta olan kişinin aksırması, öksürmesi, konuşmasıyla mikrop ortama yayılır. Bunu doğrudan havadan alan ya da mikrobun düştüğü yere eli ile dokunup ağzına, burnuna ve gözüne götüren hastalığı kapacaktır. Elbette her alan hastalığa yakalanmaz, bazı risk faktörleri olanlar kolay kapar.” Açıklamalarını yaptı.

Hastalığın Belirtileri Nedir?

Hastalığın belirtileri hakkında bilgiler veren Çuhadaroğlu “Öksürük, balgam, titremeyle yükselen ateş, halsizlik ve göğüs ağrısı en sık görülen belirtilerdir. Balgam herkeste olmayabilir. Kuru öksürükle ortaya çıkan zatürreler de vardır. Atipik adını verdiğimiz türlerde hastalık; kas ağrısı, boğaz ağrısı, hafif ateş ve kuru öksürükle baş gösterebilir. Covid-19 da zatürre yapar, buna başka bir mikrop eklendiğinde süreç daha ağır seyreder. Bir de Covid-19 zatürre ile karışabilir. Dolayısıyla bu dönemde tüm ateşli hastalıklara yönelik önlem almak gerekir.” Dedi.

Kimler Aşı Yaptırmalı?

Son dönemde gündeme gelen aşı konusu hakkında bilgi vermeyi ihmal etmedi. Kimlerin aşı yaptırması gerektiğini şöyle açıkladı; “Risk grupları hastalığı daha kolay alıyor, hastalandıklarında toplumda zatürre sayısı artıyor, bu da bulaşı artırıyor. O yüzden risk gruplarını önce aşılarsak zatürrenin yayılmasını da sınırlarız. Çocuklara zatürre aşısı yapıldıktan sonra erişkinlerde de zatürrenin azaldığını gördük. 65 yaş üstü ve kronik hastalarda zatürreden yaşam kaybı olasılığı fazla o nedenle aşı önce bu gruplara yapılmalı. Onkoloji vakaları, KOAH, diyabet hastaları, kronik böbrek, kronik karaciğer hastaları, bağışıklık bozukluğu olanlar, dalağı alınanlar da aşı yaptırmalı.”

Nasıl Bu Hastalıktan Korunabiliriz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan korunma yollarını şöyle açıkladı; “Covid-19 için alınan önlemler zatürreyi de önler. Maske takmak ve iyi havalanmış ortamlar önemli.  Bu havalanmayı sağlarken kışın cereyana, yaz aylarında ise klimalara doğrudan maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Maskenin yanlış kullanımı akciğer sağlığını bozar, zatürreyi kolaylaştırır. Tek kullanımlık maskeleri türüne göre değişmekle beraber 6-8 saatten fazla kullanmamak gerekir. Bez maskeleri yıkadıktan sonra ütüleyip kullanmalıyız. Maskeleri olur olmadık yerlere koyup takmak akciğer sağlığı için doğru değildir. Ayrıca iyi uyku, dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir.”

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.