Marmara’da Ne Kadar Müsilaj Toplandı? Bakan Açıkladı!

Marmara Denizi’nin müsilajdan temizlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 8-9 Haziran tarihlerinde Marmara’dan ne kadar müsilaj toplandığını açıkladı.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından Marmara’da devam müsilaj temizleme işlemleriyle ilgili olarak bilgi verdi. Bakan Kurum, 8-9 Haziran tarihlerinde 392 metreküp müsilaj toplandığını açıkladı. Bu süre zarfında en çok müsilaj toplanan il 103.8 metreküp ile İstanbul oldu.

Bakan Kurum açıklamasında, Marmara Denizi’nde müsilajla mücadelenin devam ettiğini, 8-9 Haziran tarihleri arasında toplamda 392 metreküp müsilajın temizlenerek bertaraf edilmeye gönderildiğini, Marmara Denizi Koruma Eylem Planı’nın kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Şehirlere Göre Toplanan Müsilaj Miktarı

8 Haziran tarihinde 15 bölgede denizden 235.2 metreküp, 9 Haziran tarihinde 16 bölgede denizden ve karadan 156.6 metreküp müsilaj temizlendi.

*İstanbul: 103.8 metreküp

*Balıkesir: 79 metreküp

*Kocaeli: 56 metreküp

*Yalova: 53 metreküp

*Bursa: 50 metreküp

*Çanakkale: 27 metreküp

*Tekirdağ: 23 metreküp müsilaj toplandı.

Bin Kişilik Ekip Gece Gündüz Çalışıyor

Marmara Denizi’ndeki müsilajın temizlenmesi için 1000 kişilik ekip, 46 temizleme gemisi ve 27 tekne, 7/24 çalışmaya devam ediyor. Bakan Kurum, Marmara Denizi’nin bu kirlilikten kurtulacağını belirtti.

Bakan Kurum’un paylaşımları şu şekilde: