Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Son zamanlarda devletin yapmış olduğu aile yardımları sıkça konuşulmakta. Peki mama ve bez yardımı nedir? Sizler için detaylıca araştırdık.

Son zamanlarda devletin yapmış olduğu aile yardımları sıkça konuşulmakta. Peki mama ve bez yardımı nedir? Sizler için detaylıca araştırdık.

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımlar gündemdeki yerini korumakta. Ekonomik sorunlar nedeniyle geçimini sağlayamayan aileler için devlet bazı kurum ve kuruluşlar aracılığı neticesinde yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar bir ailenin gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmaktadır. Yeni evli çiftlerden yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere kadar her türlü sosyal destek devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu sosyal yardımlar için milyonlarca kişi müracaat etmektedir. Devletin çocuklu ailelere yapmış olduğu yardımlardan birisi de mama ve bez parasıdır.

Mama ve Bez Parası Nedir?

Mama ve bez yardımı, geçim sıkıntı çekmekte olan çocuklu ailelere 2015 yılından itibaren yürürlükte olan sosyal desteklerden biridir. Bu sosyal destek neticesinde aileye her ay mama ve bez parası yatırılarak bu husustaki sıkıntı en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Yapılan başvuru neticesinde aileye bu yardım aylık olarak düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Mama ve Bez Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu hususta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı neticesinde yapılan tüm yardımlar için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bunun için gerekli belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilmesi gerekmektedir.

Mama ve Bez Parası İçin İstenen Bilgiler Nelerdir?

Ailenin mama ve bez parası yardımı alabilmesi için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu evrakla;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi
  • Gelir Belgesi
  • Başvurulan kurumdan talep edilen dilekçe

Bu belgeler ile aile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek mama ve bez parası başvuru sonucunu beklemelidir. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde başvuruda bulunan kişinin cep telefonuna kısa mesaj olarak iletilmektedir.

Başvuru yapan kişinin varsa PTT hesabı veya PTT’nin anlaşmalı banka hesaplarına yardım miktarı yansıtılmaktadır. Başvuru yapan kişinin herhangi bir banka hesabı bulunmaması neticesinde yardım PTT şubelerinden talep edilmektedir. Mama ve bez parası yardımı alınabilmesi için bebeğin 2018 ve 2019 yılından sonra doğmuş olması ve sağ olması gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde aileye 24 ay boyunca 150 TL mama ve bez parası yardımı yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.