RTÜK’den Camdaki Kız dizisine şok karar!

KANAL D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız adlı diziye ceza uygulandı. Gerekçe ise bazı sahnelerin toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen kadını istismar eden nitelikte olması denildi.

RTÜK, Camdaki Kız adlı dizinin bazı sahnelerinden kaynaklı ceza verdi. Gerekçe olarak da şunlar eklendi; ‘’ "milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığı" kararına vardı. Bundan kaynaklı olarak KANAL D’ye para cezasının verileceği aktarıldı.

Söz konusu dizide ‘’Nalan’’ karakterinin annesi tarafından baskı ve kontrol altında tutulduğu, devamlı olarak psikolojik şiddete bazı anlarda da fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere ceza verdi. Bunların yanı sıra diğer karakter olan ‘’Sedat’’ın da evli bir kadınla olan ilişkisinin olması, Sedat karakterinin evli bir kadın olan Cana karakteriyle gayrimeşru bir ilişkisinin olmasından kaynaklı yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Söz konusu raporu hazırlayan uzman ise 6112 sayılı Kanunda bulunan, ‘’ "manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz." ve "kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez" maddelerinin ihlal ettiğini gördü. Üst kurul, müzakerenin gerçekleştirilmesinden sonra KANAL D’ye idari para cezası verilmesine karar kıldı.