Müge Anlı'da Yayınlanan İşkence Görüntülerine RTÜK'ün Ceza Vermesi İstendi!

Ekranların sevilen sabah programı "Müge Anlı ile Tatlı Sert", yeni yaşanan bir olay ile gündeme gelmeye başladı. İzleyicilerden tepkilerin yanı sıra Radyo ve Televizyon Üst Kurul üyesi olan İlhan Taşçı'da duruma sessiz kalmadı.

Ekranların sevilen sabah programı "Müge Anlı ile Tatlı Sert", yeni yaşanan bir olay ile gündeme gelmeye başladı. İzleyicilerden tepkilerin yanı sıra Radyo ve Televizyon Üst Kurul üyesi olan İlhan Taşçı'da duruma sessiz kalmadı.

screenshot-16.jpg

Tepkisi ortaya koyan Taşçı, böyle bir işkencenin ekranlara gelmesini istemediği gerekli mercilere şikayet dilekçesi yazdığını söyledi. Dilekçeyi yazma gerekçesi Müge Anlı'nın programında bir kadına işkence edilmesinin bir hafta boyunca ekranda gösterilmesi ve bu görüntülerin toplum için uygun olmadığı yönündeydi.

RTÜK'e Şikayet Edilen Olay Nedir?

screenshot-17.jpg

Müge Anlı'ya başvuran Aslan ailesi aile büyükleri alan Fadime Arslan'ın nasıl öldüğünü öğrenmek için gelmişlerdi. Fadime Arslan 88 yaşında, 9 çocuk sahibi hasta ve kendi ihtiyaçlarını yerine getiremeyen bir kadındı. Fadime Arslan kendi gelininden şiddet görmeye başlamış. Evin en küçük gelini ise bu şiddet anlarını kamera almış ve Müge Anlı'nın ekibine vermiş.

Ekip bu görüntüleri bir hafta boyunca ekranlarda yayınladı. 88 yaşındaki yaşlı kadına yapılan işkence herkesi şok etti. Evin küçük gelini Figen Arslan büyük babaanneyi eşimde, annesi de sürekli dövüyordu. Hatta bana da işkence ettiler bu videoları ispat için çektim beni çocuğumla tehdit ettiler dedi.

İddiaların odağında olan isimler tüm bunları yalanlasa da ortaya ölmüş, şiddet görmüş bir kadın var. Kesici bir alet ile eli kesilmiş, ona zarar vermek istenmiş, yatağına işedi diye öldüresiye dövülmüş. Konu ile ilgili Selendi Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Fadime Arslan'ın cesedi İzmir Adli Tıp Kurumuna incelenmek üzere gönderildi.

İlhan Taşçı RTÜK Başkanına Ne Çağrıda Bulundu?

screenshot-14.jpg

İlhan Taşçı, şikayet ettiği olay ile ilgili yetkililerin bir şey yapması gerektiğini dile getirdi. Dizilerde, filmlerde en ufak sorunlarda bile değerlerimize zarar verdiği gerekçesi ile birçok yaptırım uyguluyor. Bu diziler, filmler kurgu üzerine olduğu halde toplum bundan etkileniyorsa, Müge Anlı'nın programında yaşanan gerçek olay nasıl toplumu etkilemez.

Hafta boyunca kadına yönelik şiddet, hiçbir şekilde bulanıklaştırılmadan izleyiciye sunuldu. Bu durum herke açık açık gördü. Değerlerimizi kaybetmemek, toplumda derin yaraların açılmaması için programın yayın ilkelerine uyması gerekiyor.