Acun Ilıcalı’nın başı dertte!

Acun Ilıcalı’nın başı dertte!

TV8’in sahibi Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye programından kaynaklı olarak davalık oldu. Program korona virüs salgınından kaynaklı yayınlanmasına rağmen telif haklarında kurtulamadı.

 

TV8’in fenomen yarışmalarından birisi olan O Ses Türkiye, bu yıl korona virüs salgınından kaynaklı olarak yayınlanmadı. Program yayınlanmamasına rağmen gündem düşmemeye devam ediyor.

Türkiye’nin ünlü bestecilerinden Necdet Koyutürk’in mirasçıları, TV8’de yayınlanan O Ses Türkiye’de 2019 yılında yarışmacı Hayal Hazan Dönen’in seslendirdiği Papatya şarkısı için Ilıcalı’nın yapım şirketine dava açtı.

oses.jpg

Belirlenen şarkının programda izinsiz bir şekilde seslendirildiği ve sözlerinin yarışmacı tarafından da değiştirildiğini aktaran mirasçılar, eserin manevi dokusunun zedelendiğini aktardı.

5a0adbf67af5078c38534220.jpg

Mirasçılardan birisi olan Erdener Koyutürk, eserin orijinalliğinin dışına çıkıldığına ifade ederek, telif bedelinin de ödenmediğini aktardı. Bu sebeplerden kaynaklı olacak Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu yapım şirketini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet ettiğini dile getirdi.

acun-ilicali-o-telif-davasini-kaybetti-h3786-654d0.jpg

İlk Dava Değil!

Daha öncede Türkiye’nin en önemli pop yıldızlarından Demet Sağıroğlu ve Görol Ağırbaş dava açmıştı. Kendilerine ait olan ‘’Arnavut Kaldırımı’’ adlı eserin O Ses Türkiye’de 16 kez yayınlandığını ve izinsiz olarak kullanılmasından kaynaklı Ilıcalı’ya dava açmışlardı.

620-340-6f8eb1297c88bf4a28de86586c707bab.jpg

Mahkeme Demet Sarıoğlu ve Görol Ağırbaş’ı haklı bulmuş 22 bin 200’er liralık maddi tazminatın 7 yıllık faiziyle Acun Medya Prodiksiyo’nun ödenmesine karar vermişti. Yani Ilıcalı’nın şirketi haksız çıktığı mahkemeyle kesinleşmişti. Bu dava için ne olacağı ise oldukça merak konusu.