Maaşını Asgari Ücret Olarak Alanlara Müjdeli Haber Geldi! 3.500-4.500 Bandında Maaş Verilecek Olan İşler…

Maaşını Asgari Ücret Olarak Alanlara Müjdeli Haber Geldi! 3.500-4.500 Bandında Maaş Verilecek Olan İşler…

Maaşını asgari ücret alan kişilere, asgari ücretle çalışanlara müjdeli haber partilerden geldi. Bazı işlerde çalışan vatandaşlar maaşlarını 3500 lira ve 4500 lira bandında alacaklar.

Maaşını asgari ücret alan kişilere, asgari ücretle çalışanlara müjdeli haber partilerden geldi. Bazı işlerde çalışan vatandaşlar maaşlarını 3500 lira ve 4500 lira bandında alacaklar. Hangi meslek gruplarına zam gelecek? Kimler maaşlarına zam alabilecek? Belirli işler denilen işler hangileri? Detaylar haberimizin devamında…

Asgari Ücrete Zam Geldi

gelirsiz-kredi-veren-bankalar.webp

Siyasi partiler asgari ücretle çalışan vatandaşlara zam haberi verdi. Bazı şanslı meslek gruplarına uygulanması beklenen zam kimleri sevindirecek? Beklenen yüzde 15,3 zam uygulaması doğru mu? Kimler maaşlarını ne kadar zamlı olarak alabilecek? Bu konuya dair tüm detaylar haberimizde sizleri bekliyor.

Uygulama gerçekleşirse inşaat sektörü çalışanları başta olmak üzere belirlenen bazı meslek gruplarının aylık alacakları maaş 4500 TL ve üzeri olacak. Zamlı maaştan inşaat sektörü çalışanlarının yanı sıra döner ustalarının da etkileneceği söylenenler arasında.

Maaşlar üzerinde iyileştirmeler yapılacak. Fakat asgari ücret ne zaman 3500 TL’ye çıkacak sorusu herkesin kafasını kurcalıyor.

2020 Asgari Ücreti Değişti Mi?

Meslek grupları arasındaki asgari ücret farkının ortadan kaldırılması için getirilen bu düzenlemeyle birlikte, bazı meslek gruplarına iş zorlukları doğrultusunda taban maaş ödemeleri de yapılacak. Bu demek oluyor ki ofis çalışanları ile inşaat sektörü gibi daha zorlu şartlar altında çalışan kişilerin aldıkları maaşlar birbirlerinden farklı oranda olacak. Bir başka deyişle, yeni maaşlar iş gücüne, çalışma şartlarına ve işin zorluğuna göre belirlenecek. Bu şekilde de çalışanların daha iyi şartlar altında çalışma hayatlarına devam etmeleri hedefleniyor.

2020 yılının güncel asgari ücreti brüt olarak 2943 TL’dir. Net maaşlar çalışanların hesabına 2324 TL olarak yatırılıyor. Çalışanların maaşlarına ek olarak AGİ ödemeleri de her ay düzenli olarak yapılacak. Peki bahsedilen AGİ ücreti ne kadar ve kim ne kadar AGİ ücreti alabilecek?

2020 Yılında AGİ ücreti

Bekar olarak yaşayanlar için 220,73 TL, evli olan ama eşi çalışmayanlar için 264,87 TL, evli olan eşi çalışmayan ve bir çocuk sahibi olanlar için 297,98 TL ve son olarak iki çocuğu olan kişiler için ise 375,23 TL olarak AGİ ücreti belirlenmiştir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.