Kuruyemişler Kilo Aldırır Mı?

Kuruyemişler Kilo Aldırır Mı?

Uzmanlar her gün 30 gram kuruyemiş tüketmenin yeterli olduğu görüşündeler. Ancak pek çoğumuz kuruyemişlerin yağ ve kalori bakımından son derece zengin olduğunu biliyoruz.

Peki, ne kadar kuruyemiş tüketmeliyiz? Kuruyemişler bizlere kilo aldırır mı?

Kuruyemişlerin içindeki yağlar genellikle iyi yağlardan oluştuğu için, ölçülü miktarda kuruyemiş tüketmek kilo aldırmaz.

kuruyemis-2.jpg

Kuruyemiş Yağlanma Yapar Mı?

Tüm kuruyemişlerin içinde yağ bulunuyor, ancak kuruyemiş çeşidine göre yağlar farklılık göstermektedir. Buna örnek verecek olursak, 30 gram çiğ makademya da 22 gram yağ bulunuyor, aynı miktardaki antep fıstığı ve çiğ kaju da bulunan yağ miktarı ise 15 gram.

İnsan vücudu farklı türden yağlara ihtiyaç duymakta ve günlük besin tüketimi sırasında da bu yağları almaktadır. Kuruyemişlerin içindeki yağlar ise genellikle tekli ve çoklu doymamış yağlardır. Bu tarz yağlar ise ‘iyi yağlar’ olarak bilinmektedir, ayrıca doymuş yağlar yerine tüketilmesi kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır.

Ne Kadar Kuruyemiş Yemeliyiz?

Kuruyemişlerin içinde genelde insan sağlığı için faydalı yağlar olmasına rağmen kalori ve yağ bakımından hala yüksekler. Ancak bu durum kuruyemişlerden kaçınılması anlamına gelmemektedir. Eldeki bilgilere göre gün içinde 30 gram kuruyemiş tüketmenin vücut için sağlıklı bir atıştırmalık görevi göreceği yönünde.

Bir çalışmada düzenli bir şekilde kuruyemiş yiyen insanların, yemeyen insanlara göre zamanla daha az kilo alma eğilimi içine girdiği tespit edilmiş. Yani buradan çıkaracağımız sonuç aşırıya kaçılmadığı müddetçe kuruyemiş tüketimi kilo aldırmamaktadır.

Elde Edilen Sonuçlar Neler?

-Kuruyemişlerde bulunan tüm yağları almıyoruz.

Kuruyemişlerde bulunan yağların tümünü almıyoruz, bu yağlar hücre duvarlarında depolanmaktadır ayrıca sindirim sırasında da kolay bir şekilde parçalanmamaktadır.

kuruyemis-kilo-verdiriyor.jpg

-Kuruyemişler uzun süre tok hissedilmesine yardımcı olur.

Protein ve lif bakımında da oldukça zengin olan kuruyemişler, tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır. Bu da kilo alımını bir nebze de olsa engellemektedir.

-Düzenli kuruyemiş yiyenler daha sağlıklı bir yaşama sahip olur.

Yapılan deneylerde düzenli bir şekilde kuruyemiş tüketen insanların vücut ağırlıklarında olumsuzluğa rastlanmamış. Bundan dolayı kuruyemişin içermiş olduğu yağlar bakımından sağlıklı yaşama katkısı olduğu söylenebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.