Kulak Temizliğini Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kulak Temizliğini Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanın duyma organı olan ve sesleri işitmesini sağlayan beş duyu organımızdan biri olan kulakların temizliği oldukça önemlidir. Hassa olan kulakların bakımı da yine bu oranda hassas olmalıdır.

 

 

İnsanın duyma organı olan ve sesleri işitmesini sağlayan beş duyu organımızdan biri olan kulakların temizliği oldukça önemlidir. Hassa olan kulakların bakımı da yine bu oranda hassas olmalıdır. Tüm gün dışarıdan gelen mikrop ve kirlerin en çok biriktiği yerlerden biri olan kulakların temizliğinin yeterli şekilde yapılmaması halinde ciddi sorunların ortaya çıkabileceğinin bilinmesi gereklidir. Kulaklar temizlenmediği ve bakımının yapılmadığı taktirde birçok oruna sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bazı doğru bilinen yanlışlar sebebiyle de kulağı temizlerken zarar verme gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

shutterstock-1465133798-1f3447a2-5bf8-42d5-b580-fa26640e5cb1.jpg

Kulakların temizliği ile bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair ipuçları vereceğimiz içeriğimiz bu anlamda oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca içeriğimize başlamadan önce muhakkak sürekli yaşanan kulak rahatsızlıkları sebebiyle uzman doktora gidilmesinin şart olduğunu belirtelim. Kulakta yaşanan soruna dikkat edilmediği taktirde ciddi sorunların ortaya çıkacağının bilinmesinde fayda olacaktır. Ayrıca bu ciddi sorunlar sağırlık ile de sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple dikkatli olunması şart olmaktadır.

 

Kulak Temizliği ve Sağlığı İçin Bunlara Dikkat Edin!

s-aa45fb80a4963403138e783856909ffaaf050652.jpg

  • Kulak çöpünün kulak için oldukça faydalı olduğu bilinse de aslında durum böyle değildir. Kulak çöpü kulakta biriken kirlerin ileri itilmesine neden olması ve beraberinde kulak zarında sorunlar oluşturması sebebiyle kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kulak çöpü kullanırken çok ileri gitmemekte fayda olacaktır.
  • Banyodan sonra peçete veya mendil ile kulak temizliğinin yapılması daha sağlıklıdır.
  • Sürekli kulaklarınızı temizlemeniz kulağa ciddi zararlar verebilmektedir. Kulaktan salgılanan maddelerin temizlenmesi kulağı dış çevreye karşı korunmasız hale getirebilmektedir.
  • Kulaklara en büyük zarar veren şeylerden bir tanesi de yüksek sestir. Yüksek ses ile müzik dinlemek veya sürekli yüksek sesli bir şeylere maruz kalmak kulağı ciddi bir tehlike unsuru haline getirmektedir. Ayrıca ani seslerde yine kulağa zarar vermektedir. Tır kornası vb. yüksek sesli şeyler kulağa ani dalgalar ile zarar vermektedir.
  • Kulak için kullanacağınız her şeyi muhakkak doktorunuza danışarak kullanmanız gerekir.
  • Kulakların en büyük düşmanlarından bir tanesi de telefondur. Uzun süreli yapılan telefon görüşmeleri kulakları ciddi şekilde hırpalamaktadır. Uzun süreli telefon görüşmeleri için bu sebeple kulaklık kullanımı daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Kulakları sert cisimler ile temizlemek veya parmak ile sert bir şekilde karıştırmak yine kulağa ciddi zararlar veren şeylerden bazılarıdır.
  • Son olarak uçak yolculuklarında kulaklara ciddi basınçlar binmektedir. Bu tür durumlarda ağzınızı açık tutmanız veya sakız çiğnemeniz olası kulak sorunlarına karşı etkili olacaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.