Kronik Yorgunluğun Nedenleri

Kronik Yorgunluğun Nedenleri

Çağımızın hastalıkları arasında gösterilen kronik yorgunluk ve bitkinlik hissi özellikle son zamanlarda pek çok kişinin yaşadığı bir şikayet haline geldi.

Kronik yorgunluk, eğer yaşam tarzında değişiklikten kaynaklanan bir durumdan meydana gelmiyorsa yorgunluğa neden olan durumun bulunması son derece önemlidir. Sizler için kronik yorgunluğun altında yatan nedenleri sıraladık.

-Sirkadiyen Ritmin Sürekli Olarak Bölünmesi

Sirkadiyen ritmin kısa süreliğine bozulması kabul edilebilir. İnsan vücudundaki tüm sistemler sirkadiyen döngüye bağlı olduğu için bu döngünün sürekli olarak bozulması kronik yorgunluğa neden olmaktadır. Uzun çalışma saatleri, değişen uyku zamanları ve kıtalar arası yolculuklar bazı durumlarda normal değerlerin üzerine çıkabilmektedir. Özellikle uyumadan önce tüketilen yiyeceklerin de uyku sağlığını direkt olarak etkilediği ve uyku verimini düşürdüğü belirtiliyor. Uzmanlar gün ışığı saatlerinde yemek yemeyi önermektedir.

shutterstock-1075401764.jpg

-Uyku Apnesi

Günümüzde en çok rastlanan uyku problemlerinden bir tanesi de uyku apnesidir. Uyku esnasında nefesin durup yeniden başlaması olarak isimlendirilebilir. Bu problemin arkasında birden fazla neden olabilir. Yaşlılık, fazla kilo, beynin soluk borusu kaslarına yanlış komutlar vermesi, dar soluk borusu, diyabet ve sigara içmek uyku apnesine neden olabilir.

-Besin Eksiklikleri

Gün içinde vücut için gün içinde gerekli olan kalori miktarının alınmaması, öğünler arasındaki dengenin sağlanmaması vücudun enerji üretmemesine ve yorgunluk hissinin oluşmasına neden olabilir. Uzmanlar özellikle B grubu vitaminlerinin yetersiz tüketilmesi kronik yorgunluğa neden olabildiğini belirtiyor.

-Mitokondri Disfonksyonu

Sağlıkla ilgili yaşanan problemlerde son zamanlarda enerji santralleri olan mitokondrilere sık sık rastlanmaktadır. Mitokondrilerin düzgün çalışmaması enerji üretiminin sekteye uğramasına neden olmakta ve birçok sağlık sorununun oluşumunu tetiklemektedir.

kronik-yorgunluk-sendromu.jpg

-Hipotalamus, Hipofiz, Adrenal Aksındaki Düzensizlikler

Hipotalamus, hipofiz ve adrenal aksı, vücudun stres tepkilerini kontrol etmektedir. Bundan dolayı bu sistemlerde meydana gelecek olan bir takım düzensizlikler uyku sorunlarına ve yorgunluğa neden olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.