Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para birimleri, gerçek para birimleri gibi hareket içerisinde olabilir. Kripto paralar, bir anlamda gerçek paralardır. Kripto paralar, dijital ya da sanal biçime bürünürler.

Kripto para birimleri, gerçek para birimleri gibi hareket içerisinde olabilir. Kripto paralar, bir anlamda gerçek paralardır. Kripto paralar, dijital ya da sanal biçime bürünürler. Bununla birlikte, herhangi bir merkezi otorite yönetimi dışında ve bağımsızdırlar. İçerisinde bulunduğumuz dijital çağın gerçek ürünü olan kripto paralara, herhangi bir bankanın, hükümetin ya da aracının dahil olması gerekmemektedir.

Tüm bu özellikleri barındıran kripto paraların en çok kullanılan türlerini sizler için derledik.

Kripto Coinler ve Tokenlar

Var olan tüm coinler ve tokenlar, genel olarak özel bir şekilde adlandırılmış iki kategoriden birine girer. Bunlar, Alternatif Kripto paralar, yani Altcoinler ya da Tokenlar'dır.

Alternatif Kripto Paralar (Altcoinler)

Altcoin, genel olarak Bitcoin olmayan herhangi bir madeni parayı temsil eder. Örnek olarak; Peercoin, Litecoin, Dogecoin, Auroracoin ve Namecoin verilebilir. Esasen “Altcoin” adı, “Bitcoin’e alternatif” olarak değerlendirildiğin, bu ismi almıştır.

Namecoin, 2011 yılında oluşturulmuş, Altcoin sınıfının ilk kripto parası olarak kabul edilir.

Bitcoin’e benzer olarak birçok kripto para, dengeleri kontrol etmek amacıyla ve var olan değeri güçlendirmek amaçlı sınırlı sayıda para arzını barındırır. Kullanıma müsait olan yalnızca 21 milyon Bitcoin mevcuttur. Bunu artırarak fazlasını getirmenin tek yolu ise Bitcoin protokolünün buna müsaade etmesidir.

Token

Altcoin’lerin zıttı olarak görülen tokenler, hisse senedi teklifine benzerlik gösterecek şekilde, İlk Para Teklifi veya ICO vasıtasıyla oluşturularak dağıtılır.

Tokenler, bir işlevi tanımlamak adına kullanıldıkları için para olarak kullanılma amacı gütmezler. Örneğin; Amerikan doları gibi, bir değeri temsil ederken, kendi içlerinde değerleri yoktur.

Tokenlar, özellikle para transferi ya da fatura ödemesi gibi işlemlerde kullanılan kripto parayı simgeleyen bir şifreleme türüdür.

Yaygın Olan Kripto Para Birimi Türleri

Artan kripto para tüketimi, birçok kripto parayı yaygın ve popüler hale getirdi. Şu ana kadarki en yaygın kripto para türlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bitcoin

Tüm kriptoların, en bilinen ve konuşulan, kripto para birimi sistemiyle olan ilişkisi en yakın olan kriptodur.

21 milyonluk bir sınıra karşın, dolaşımda 17,6 milyondan daha fazla Bitcoin token yer almaktadır.

Bitcoin Cash

2017 yılında tanıştığımız Bitcoin Cash, piyasada var olan en popüler kripto para birimi türleri arasında yer alır. Orijinal Bitcoin ile aralarındaki fark ise 8MB'lık bir blok boyut farkıdır. Orijinal Bitcoin’in yalnızca 1MB’lık blok boyutuyla karşılaştırdığınızda, bunun anlamının daha yüksek işlem hızı olduğunu anlayabilirsiniz.

Litecoin

Litecoin, Bitcoin ile birlikte aynı alanı gitgide daha fazla paylaşıyor. Bitcoin ile pratikte aynı şekilde çalışan Litecoin, Google’ın eski çalışanı Charlie Lee aracılığıyla 2011 yılında oluşturulmuştur. Litecoin esasen, daha kısa süren işlem zamanları, düşük ücretler ve daha konsantre madencilerle Bitcoin teknolojisinin gelişimine katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin’den farklı bir şekilde, merkezi olmayan uygulamalar kadar dijital para birimine odaksız çalışmaktadır. Bu anlamda Ethereum, bir uygulama mağazası gibi düşünülebilir.

Ethereum, uygulamaların kontrolünü orijinal yaratıcılarına geri vermek ve bu kontrolü aracılardan almak gibi bir isteğe sahiptir. Değişikliğe gidebilecek tek kişi, uygulamanın orijinal oluşturucusu olmalıdır. Bu anlamda kullanılan token, uygulama geliştiricileri ve kullanıcılarının para birimi olarak kullandığı Ether olarak tanımlanır.

Ripple

Ripple, bir çeşit kripto para birimini temsil eder. Blockchain tabanlı bir kripto olmayan Ripple, büyük şirketler adına küresel anlamda daha büyük oranlarda XRP madeni parasını taşımak anlamına gelir.

Ripple, XRP kriptosundan daha çok dijital ödeme yöntemleri ile bilinir. Bunun nedeni ise sisteminin dolar veya Bitcoin gibi para birimlerinin transferlerine olanak sağlamasıdır.

Stellar

Stellar, para transferleri odaklı, ağının ulusal sınırların ötesine daha hızlı ve verimli olacak şekilde işlemesi amacıyla, Ripple kurucu ortağı olan Jed McCaleb vasıtası ile 2014 yılında tasarlanmıştır. Stellar.org adı ile kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından işletilen Stellar'ın amacı, geleneksel banka ve yatırım fırsatlarına erişim sağlama olanağı olmayan gelişmekte olan ekonomilere yardım sağlamaktır. Stellar, ağını kullanan kullanıcılardan ücret talep etmezken, vergi düşürebilir; kamu bağışları kabul ederek işletmelerin maliyetlerini karşılamalarında yardımcı olur.

NEO

Eski adıyla Antshares olarak bilinen ve Çin’de geliştirilen NEO, hızla küresel kripto oyuncusu olmayı hedefleyen kriptodur. NEO'nun temel amacı, kullanıcıların bir aracıya gerek duymadan anlaşmalar oluşturması ve yürütmesine imkan tanıyan sözleşmeleri barındırır.

IOTA

2016 yılında piyasaya çıkan IOTA, Nesnelerin İnternet Uygulaması anlamını taşır. Var olan birçok Blockchain teknolojisinin zıttı olarak IOTA, bir blok zincirle çalışmaz. Nesnelerin İnterneti üzerinde yer alan akıllı cihazlarla çalışmaktadır.

IOTA kullanmak için yapmanız gereken işlem ise Directed Acyclic Graph adı ile anılan IOTA defterindeki iki işlemi doğrulamaktır. IOTA yaratıcıları bu işle Tangle olarak adlandırmıştır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.