Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Her kredi türünde insanların karşısına kredi notu nedir sorusu çıkar. Bankadan kredi almak isteyenler için en önemli konu kredi notu olur.

Her kredi türünde insanların karşısına kredi notu nedir sorusu çıkar. Bankadan kredi almak isteyenler için en önemli konu kredi notu olur.

İhtiyaç kredisi, ev kredisi ya da taşıt kredisi ne olur ise olsun kredi alabilmenin ilk şartı olan kredi notu aynı zamanda kredi puanı ya da kredi skoru olarak da tanımlanır.

Günümüz ekonomi şartlarında insanlar birbirinden borç almak yerine bankalara başvurur. Bir anlamda kredi, modern dünyanın önemli bir parçası anlamına gelir. Banka kredisi ayrıca nakit para ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Banka kredileri tüketici için nakit para akışı iken bankalar için de faizli geri ödeme koşulları nedeni ile önemli bir gelir kaynağını oluşturur.

İnsanlar; bazen ev sahibi bazen araba satın almak için kredi başvurusunda bulundukları gibi bazen de iş kurmak, olan borcu ödemek ve benzeri birçok pek nede ile toplu paraya ihtiyaç duyarlar ve bu toplu para ihtiyacını çözebilmek için bankalara kredi başvurusu yaparlar. Bu durumda banka için de en önemli soru ortaya çıkar. Tüketicinin kredi notu nedir denilerek kredi notuna bakılır.

Tüketici için de kredi notu nedir sorusu özellikle bilmesi gereken sorulardan biri haline gelir; çünkü banka için verilecek kredide en önemli konu, kredinin faizi ile birlikte geri ödemesinin yapılıp yapılmayacağı olur buna bağlı olarak da kredinin verilip verilmeyeceğinin onayı başvuran kişinin kredi notundan geçer. 

Kredi Notu Nedir

Kredi notu nedir, tüketicinin mali durumu ve ödeme alışkanlıkları ile ilgili bilgi veren matematiksel rakam olur. Bireysel şekilde çekilmiş kredi ve kullanılan kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerine dayanarak bu veriler üzerinden yapılan analiz sonucu tüketicinin güvenilirlik puanı olur.

Kredi notu yüksek olur ise bankalar tüketiciye güvenir ve tüketiciyi güvenilir bulur böylelikle kredi verme olasılığı da o denli yüksek olur. Kredi notunun düşük olması durumunda da kredi alma olasılığı düşük olur

Kredi notu nedir kısaca bankanın tüketiciye verdiği kredinin vadesinde geri alıp alamayacağına bakıldığı ve risk değerlendirmesinde kullanıldığı önemli bir kıstas anlamını taşır.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu nedir nasıl öğrenilir, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının kurduğu Kredi Kayıt Bürosu kısaca KKB tarafından belirlenir. Bankalar, gerçekleşen her yeni kredi başvurularında bu kurumun başvuran kişi hakkında derlediği mali bilgiler doğrultusunda belirlediği kredi notuna göre hareket eder.

Kredi notu nasıl öğrenilir, her kredi çekmek isteyen vatandaşın sorduğu bir sorudur. Kredi notunun öğrenilebilmesinde 2 yol bulunur.

  1. Findeks ile

KKB’nin, kurduğu Findeks uygulaması ile ücret karşılığı kredi notu öğrenilebilir. Kredi notun öğrenilebilmesi için Findeks’e üye olmak gerekiyor

  1. Banka aracılığı

Bankalar ile de aynı şekilde kredi notu sorgulaması yapılıyor. İnternet bankacılığı ya da bankaların cep telefonu uygulamaları ile kredi notu öğrenilebileceği gibi banka şubesine giderek de kredi skoru sorulabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi notu nedir nasıl yükselir sorusu da kredi notunun öneminin bilinmesinin ardından sıklıkla sorulan sorulardan biri halini alır. Kredi notu belirleyen faktörler arasında ilk ve önemli olan kişinin mali durumu olur. Bu neden ile kredi notu yükseltmek yolu, zamanında ödemeler yaparak güvenilir bir mali görüntü oluşturmaktan geçer.

Kredinin adı ve şekli ne olur ise olsun vade gününde ödenmesi gerekir. Kredi kartında da aynı şekilde hesap kesim tarihi itibari ile 10 gün içinde ödenmesi önem taşır aksi takdirde kredi notu düşer. Borçların azaltılması ya da kapatılması, düzensiz olan ödemelerin düzenli şekilde ödenmesi ve gecikmeye düşmemesi gibi durumlar ile kredi notu olumlu etkilenir ve yükselir.

Borçların zamanında ödenmesi hem bankalar hem de kişi için çok önem taşır. Gecikmeye düştükçe faiz gelmesi kişinin psikolojisini ve mali durumunu bozduğu gibi bankalar nezdinde de itibari lekelenir. Bu sebep ile alınan kredi ve kullanılan kredi kartlarının aylık gelire göre yapılandırılması gerekir. Birden fazla bankadan kredi ya da kart kullanımı var ise tek bir kredide toplamak da doğru bir hareket olur.  

Kredi notu nedir ayrıca kredi, kredi kartı ile yapılan her harcama ve ödemeler doğrultusunda bankalar tarafından devamlı güncellenen önemli bir veriyi oluşturur.

Yüksek kredi notunun faydaları insanlara çok olur. Öncelikle güven teşkil yüksek kredi notu ile kredi kullanımında avantaj kazanılır. Kredi notunun yüksek oluşu ile düşük faiz ile uzun vadede kredi alınabilir ve bankaların tercih ettiği müşteri olunur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.