Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Acil bir durum nedeniyle veya faturaları ödemek için nakit paraya ihtiyacınız olduğunda, bunu kredi kartınızdan çekmenin mümkün olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Acil bir durum nedeniyle veya faturaları ödemek için nakit paraya ihtiyacınız olduğunda, bunu kredi kartınızdan çekmenin mümkün olup olmadığını merak edebilirsiniz. Birçok kredi kartı şirketi, nakit avans yoluyla kartınızdan para almanıza izin verir. Bu bir zor durumda uygun olsa da, nakit avansların da dikkate alınması gereken bazı dezavantajları vardır. Bu nedenle, nakit para kazanmak için kredi kartınızı kullanmadan önce, artıları ve eksileri tartmak önemlidir.

Kartınızı mağazalarda ödeme sırasında kullanırsınız veya çevrimiçi bir şeyler satın almak için kart numaranızı ve son kullanma tarihini yazarsınız. Siz alışveriş yaptıkça, kredi kartı faturanızı ödeyene kadar kullanılabilir krediniz bu tutar kadar azalır.

Kredi kartı nakit avansları farklı çalışır. Kartınız bunlara izin veriyorsa (ve hepsi değil), satın alımlar için bir kredi limitiniz ve genellikle satın alma limitinizden daha düşük olan nakit avanslar için başka bir limitiniz olabilir. Nakit avans aldığınızda, bu kredi limitine karşı borç para alıyorsunuz.

Dahası, nakit avanslar, faiz tahakkuk etmeye başlamadan önce faturanızı ödemek için genellikle 20 ila 30 günlük bir ödemesiz süreniz olan satın alma işlemlerinin aksine, derhal faiz tahakkuk etmeye başlar.

Nakit avans almanın birkaç yolu vardır

  • Kredi kartınızdan banka hesabınıza nakit transfer talep etme
  • ATM'den nakit çekmek
  • Kendinize bir kolaylık çeki yazmak ve bir bankada bozdurmak

Son kredi kartı ekstrenizi kontrol ederek nakit avans limitinizi bulabilmelisiniz. Görmüyorsanız, kredi kartı şirketinizi arayarak kartınızla nakit avansların bir seçenek olup olmadığını ve varsa limitinizin ne olduğunu sorabilirsiniz.

Bu, kredi kartı şirketinin yalnızca nakit avans limitinize karşı nakit çekme kolaylığı sağlamak için aldığı bir ücrettir. Bu, 5 ila 10 ABD doları gibi sabit bir ücret veya tutarın avans yüzdesi, hangisi daha büyükse olabilir. Miktar karttan karta değişebilir.

ATM'de veya banka şubesinde kredi kartından nakit çekiyorsanız da ek ücret ödeyebilirsiniz. ATM ek ücreti uygulanabilir veya bu kolaylık için vezne ücreti ödemeniz gerekebilir.

Nakit avans maliyet denkleminin ikinci kısmı, yıllık yüzde oranıdır. Çoğu durumda, satın almalar veya bakiye transferleri için nakit avans APR'si normal APR'den daha yüksektir. Ve yukarıda belirtildiği gibi faiz hemen tahakkuk etmeye başlar.

Nakite erişmenin düşük maliyetli bir yolunu arıyorsanız, bunu aklınızda bulundurmanız önemlidir. Örneğin, kısa vadeli bir kişisel kredi ile karşılaştırıldığında, nakit avans çok daha yüksek bir faiz oranına sahip olabilir.

Finansal olarak sıkışık bir durumdaysanız, kredi kartınızdan nakit çekmek iyi bir seçenek gibi görünebilir. Örneğin, arabanız bozulursa ve kredi kartı kabul etmeyen bir çekici şirketine ödeme yapmanız gerekiyorsa, o zaman tek seçeneğiniz bu olabilir.

Ancak durum acil değilse, kredi kartı avansı pahalı olabileceğinden nakit almak için diğer seçenekleri araştırmak isteyebilirsiniz. Örneğin şunları düşünebilirsiniz:

  • Teminatsız kişisel kredi başvurusu
  • Arkadaşlardan veya aileden borç para almak
  • Ev öz sermaye kredisi almak
  • Bir IRA'dan para çekmek veya 401 (k) para çekme veya kredi almak
  • Para toplamak için CD'leri tasfiye etmek veya diğer varlıkları satmak        

Bu seçeneklerin hepsinin artıları ve eksileri var, tıpkı kredi kartından nakit avans gibi. Örneğin, emeklilik hesaplarına dokunmak para kazanmanın kolay bir yolu olabilir, ancak vergi cezalarını tetikleyebilir. Olmasa bile, hala emeklilik yuva yumurtanızı küçültüyorsunuz. Ev sermayesi kredileri düşük faiz oranları sunabilir, ancak evinizi teminat olarak riske atıyorsunuz. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden borç almak, faizsiz olarak ellerinize para koyabilir, ancak anlaştığınız şekilde geri ödeyemezseniz ilişki sorunlarına da yol açabilir.

Kredi kartı nakit avanslarının bazı avantajları vardır, ancak diğer borç alma yöntemleriyle karşılaştırıldığında maliyetli olabilirler. Paraya ihtiyacınız varsa, ancak bu çok acil bir durum değilse, kredi kartından nakit avans ödemeden önce diğer seçeneklerinizi araştırmak için biraz zaman ayırın. Ve sonunda kartınızdan nakit çekerseniz, faiz masraflarını en aza indirmek için bakiyeyi olabildiğince çabuk ödemeye çalışın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.