Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartının kapatılması için kredi kartı düzenleyicini aramadan önce, bu kartı kapatmanın kredi puanı etkileyip etkilemeyeceğini düşünmek önemli bir karar anı olabilir.

Kredi kartının kapatılması için kredi kartı düzenleyicini aramadan önce, bu kartı kapatmanın kredi puanı etkileyip etkilemeyeceğini düşünmek önemli bir karar anı olabilir. Bir kredi kartını kapatmak, kredi raporundan kaldırmaz veya kredi raporundan ilişkili ödeme geçmişini kaldırmaz. Bu nedenle, kredi bürolarına geç kalındığında "unutturmak" için kredi kartını kapatabileceği düşünmek hatalıdır. Herhangi bir olumsuz ödeme geçmişi yedi yıl boyunca kalacaktır.

Olumlu ödeme durumunun kredi puana eklenebilmesi için en azından hesabın tekrar iyi duruma getirmek gerekir. Daha sonra hesabı kapatmaya karar verilirse, kredi raporunda kapatılmış bir hesap yaklaşık 10 yıl boyunca iyi durumda kalacaktır. Hesabı vadesi geçmiş bir bakiye ile kapanırsa yedi yıl sonra düşecektir.

Kalan bakiyeyi ödemek

Kartı iptal etmeden önce kredi kartı bakiyesini tamamını ödemek gerekir. Bakiyesi olan bir hesabı kapatması mümkün olabilse de- bazı ihraççılar, bir bakiyeyi öderken yeni masraflar için hesap kapatmalarına izin verir- tam olarak ödemeyi tavsiye edilir. Bu, herhangi bir bakiyeyi unutmamayı veya ücret ödememeyi sağlar.

Kartı kapatmadan önce bir bakiye transferini tamamlamayı da düşünebilirsiniz. Kalan herhangi bir borç, 21 aya kadar faizsiz bakiye transferi kredi kartına taşınabilir.

Bakiyeyi ödedikten sonra, tüm abonelikleri ve otomatik ödemeleri yeni bir karta güncellediğinden emin olunmalı. Bu ödemeler, hesap kapatıldıktan sonra onaylanmaz ve hizmet kesintisi veya faturalandırma şirketinden ücret alma riskiyle karşı karşıya kalınabilir

Herhangi bir ödülü kullanmak

Bir ödül kredi kartını iptal edilmişse kullanılmayan nakit para iadesi, puanlar veya miller hesap kapatıldığında kaybedilebilir. Kazanılan ödülleri kaybetmemek için hesabı kapatmadan önce bu ödülleri kullanmak veya aktarmak iyi bir fikirdir.

Tekliften yararlanma şartlarını öğrenmek için kartın ödül programının ayrıntılı bilgilerini incelemek faydalı olacaktır. Örneğin, seyahat kredi kartları, puanlarınızı otele veya havayolu sadakat programlarına veya aileye aktarmanıza izin verebilir. Nakit geri ödemeli kredi kartları genellikle bağlantılı bir çek hesabına nakit para yatırımına izin verir, ancak minimum 25 ABD doları tutarında bir geri ödeme tutarı vardır.

Bankayı aramak

Bakiyeyi ödedikten ve herhangi bir ödülü kullandıktan sonra, iptal sürecini başlatma zamanı gelir. Bir temsilciyle konuşmak bankanın müşteri hizmetlerinden iletişime geçilebilir

Hesabı kapatmayı istemeden önce, bakiye olmadığını iki kez kontrol etmek gerekir. Aydan aya bir bakiye taşıyor ise, faturanın gönderildiği ve ödemenin yapıldığı zaman arasında tahakkuk eden artık faiz olabilir.

Bakiyenin sıfır olduğunu onayladıktan sonra, temsilciye hesabı kalıcı olarak kapatmak istendiği söylemek yeterli olacaktır. Temsilci caydırmaya çalışabilir veya bir saklama teklifi sunabilir, ancak günün sonunda karar sizin, bu nedenle hesabı iptal edilmek istendiğini yeniden onaylamak gerekir. Ve i temsilciye, istek üzerine hesabın kapatıldığını kaydetmesini söyleyin, bu da hesabın varsayılan olarak kapatılmış gibi görünmemesini sağlar.

Önemli bilgileri aldığınızdan emin olmak: iptal talebinde bulunan tarih ve saat, konuşulan kişinin adı ve yazılı bir iptal mektubu gönderebilecek bir posta adresi alınması her ihtimale karşı not olarak tutulması faydalı olacaktır.

Bir İptal Mektubu Göndermek

Aradıktan sonra bir iptal mektubu göndermek eski usul gibi görünebilir, ancak bu gözden kaçmaması gereken önemli bir adımdır. Olasılıklar, konuşulan temsilcinin hesabı kapatmasıdır, ancak her zaman bir hata veya bilgisayar arızası ihtimali vardır.

Kredi kartı kapatma isteğini belirten kısa bir mektupla kartı düzenlenir. Hesabın "tüketicinin talebi üzerine kapatılmasını" istediğinizi ve ad, adres, telefon numarası, hesap numarasını ve banka temsilcisiyle yapılan görüşmenin ayrıntılarını dahil edin.

Ek bir koruma katmanı olarak, teslim edildiğini kanıtlayabilmek için mektubu onaylı posta ile gönderebilir. Ayrıca hesabın 0 TL bakiyesiyle kapatıldığına dair yazılı onay istenebilir

Kredi raporunu kontrol etmek

Kredi raporunu iptal edilen bir kredi kartını yansıtması bir ay veya daha uzun sürebileceğinden bu süreci beklerken acele edilmemeli. Kredi raporunda kapatılan hesabı görüldüğünde, kapatma nedeninin "tüketicinin talebi üzerine kapatıldı" veya benzer bir şey olduğunu doğrulamak gerekir. "Kartı veren tarafından kapatıldı" gibi farklı bir neden görülürse, kredi puanını potansiyel olarak zarar verebileceğinden, sorunu çözmek için bankayla iletişime geçmek en doğru tercihtir