Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartları günümüzde herkesin sahip olduğu alışveriş araçlarından birisidir. Kullanıcıya göre değişen limitleri ile ödeme konusunda bireysel çözümler üretilmiştir.

Kredi kartları günümüzde herkesin sahip olduğu alışveriş araçlarından birisidir. Kullanıcıya göre değişen limitleri ile ödeme konusunda bireysel çözümler üretilmiştir. Aynı zamanda nakit avans olarak da kullanma imkânı vererek kullanıcılarının nakit ihtiyacını da karşılamaktadır. Kredi kartı limiti arttırma işlemleri artan ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıcıların çok sık başvurduğu yöntemlerdendir.

Kredi kartının limitini arttırmak isteyen bir kullanıcı ilk olarak gelir durumunun iyileştiğine dair evrakları bankaya sunmalıdır. Böyle bir durum yok ise kişi kredi notunu yükseltme yoluna başvurabilir. Kredi kartı limiti belirlenirken kişilerin bireysel durumlarına göre belirlenmektedir. Kişinin kredi notu limit arttırmada büyük bir ol oynarken; mevcut borçları ve ödeme gücü de mutlaka göz önünde bulundurulmaktadır.

Kredi Kartı Limit Arttırma Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı işlemlerinin çoğu internet üzerinden ya da şubelerden kolaylıkla görülebilmektedir. Kredi kartı limiti arttırma işlemleri de bizzat şubeye giderek yapılabilmektedir. Kullanıcılar özellikle acil olarak bu paraya ihtiyacı olduğunda limit arttırma ne zaman sonuçlanır merak etmektedirler. İlgili banka şubelerine göre değişebilmekte olan bu durum bir hafta gibi bir sürede sonuç vermektedir.

Kredi Kartı Limit Sorgulama

Son yıllarda kredi kartı kullanımı oldukça artmıştır. Buna yönelik olarak kredi karşı işlemlerinin de gerçekleştirilmesi için kolaylıklar sağlanmaya başlandı. Kredi kartı limit sorgulama da kolaylaşan bu işlemlerden birisi olarak kolaylıkla halledilebiliyor. İlgili banka şubesinden, müşteri hizmetleri destek hattından, internet bankacılığından ve ATM’lerden rahatlıkla sorgulanabilmektedir.

Kredi Kartı Limitini Arttırmak Kredi Puanını Düşürür mü?

Kredi kartı limiti arttırma yoluna başvurmak isteyenlerin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bu noktada kredi notunu düşüren sebepler merak edilmektedir. İşte kredi notunu düşüren sebepler şunlardır;

  • Kredi borçlarını ödeme düzeniniz kredi notunuzu etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Kredi borçlarını ödemek ve kredi kartı borcunuzu kapatmak konusundaki düzeniniz kredi notu hesaplama sırasında sonuca yüzde 35 etkide bulunmaktadır.
  • Kredi borçları ya da taksitleri ödenirken 1 gün dahi gecikme olsa kredi notunun düşürülmesinde doğrudan etkili olmaktadır. Yani ödeme için geciktirilen her gün kredi notu hesaplamasında büyük bir öneme sahiptir.
  • Yine kredi notunu yüzde 35 oranında etkileyen bir diğer etken mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının varlığıdır. Başka kartlardan geride borçlar durmaktaysa bu kredi notunuzu doğrudan negatif yöne etkileyecektir.
  • Çok merak edilen bir konu olan kredi kartı limiti arttırma sonrası kredi notunun düşüp düşmediğine verilecek yanıt ise maalesef kredi notunu düşürmekte olduğudur. Bunun sebebi kişinin borçlanma ihtimalinin artmış olmasıdır. Ayrıca kredi kartı limitiniz almakta olduğunuz kredinin miktarı ile aynı olduğunda, ödeme düzeniniz kredi notunuzu artırmak üzerine herhangi bir etkide bulunmamaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartınızın limiti ödeme gücünüze göre fazla gelebilir. Yüksek bir gelire uygun ödeme planına göre belirlenen kredi kartı limitinden ise kredi kartı limiti düşürme işlemi gerçekleştirerek kurtulabilirsiniz. Şubeye giderek yapabileceğiniz bu işlemi aynı zamanda internet bankacılığı ile de gerçekleştirmek mümkündür. Kredi kartınızda limitin artmaması için otomatik limit artırımı özelliğinin kapalı olduğundan emin olmanız, ödeme gücünüzün üzerinde borçlanmanızı engellemede size yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti hesaplama ilgili yönetmelik çerçevesinde yapılmaktadır. Kişiler bu yönetmelikte bulunan esaslar ile kolaylıkla daha fazla kredi kartı limiti arttırma işlemi yapıp yapamayacaklarına dair tahminde bulunabilirler. Bu yönetmelik doğrultusunda belirtilen iki ana durum bulunmaktadır;

  • İlk defa bir kredi kartına sahip olan kullanıcılar ilk yıl aylık gelirlerinin en az fazla 2 katı kadar limit sahibi olabilirler.
  • Bir yıldan uzun süredir kredi kartına sahip olmakta olan kullanıcılar ise kredi kartlarının limitini aylık gelirlerinin ancak 4 katı kadar olabilecek şekilde belirleyebilmektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.