Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Taksitlendirme

Bankalardan kredi kartı alarak harcamalarda kullanan ancak belli süre sonra ödeme yapmakta sıkıntı yaşayan kişiler kredi kartı dondurma ve taksitlendirme konularını araştırmaktadır.

Bankalardan kredi kartı alarak harcamalarda kullanan ancak belli süre sonra ödeme yapmakta sıkıntı yaşayan kişiler kredi kartı dondurma ve taksitlendirme konularını araştırmaktadır. Kredi kartı dondurma ve taksitlendirmesi nasıl yapılır, süreçte nelere dikkat edilmeli şu şekilde sıralanıyor.

Kredi kartı borç dondurma işlemleri çeşitli bankaların güvencesi altında yapılabilmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi devlet bankaları kredi kartınızın borçlarını yapılandırma fırsatı vererek, borçlarınızı küçük taksitler eşliğinde ödemenize olanak sağlar.

Kredi Kartı Borcu Dondurma Yasası

Her ay düzenli olarak kredi kartı borcunu ödeyen kişiler konu hakkında herhangi bir sıkıntı yaşamazken, hesap kesim tarihinden sonraki süreçte kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için yasal süreç başlamış olur. Bu süreç içinde kredi kartı borçlarını ödemeyen kişiler için icra prosedürleri uygulanmaya başlanır. 2016 yılında Resmi Gazete ’de yayınlanan bir değişikliğe göre kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için bir kolaylık tanınmıştır. Buna bağlı olarak bu kişilerin altı yıllık vade olanağına bağlı olarak kredi kartı borçlarını ödemesine imkan verilmiştir.

Kredi Kartı Yapılandırma

İlgili yasaya göre tüketicinin talebi halinde 6 yıl vadeli şekilde kredi kartı borçları ödenebilmektedir. Kredi kartı yapılandırma yasasında her ay ödenmesi istenen asgari kart borcuna bu hesabın sonucunda ortaya çıkacak olan taksit miktarı da eklenmiş olacaktır.  

Kredi Kartı Borç Dondurma İşlemi Avantajları

Örneğin; 2 bin TL tutarındaki kredi kartı borcunu ödemediğiniz takdirde borcunuzun üstüne her geçen zaman faiz binerek 2.200, 2.500, 3.000 gibi tutarlar karşınıza çıkacaktır. Borcunuzu ödemediğiniz her gün yasal olarak borca faiz uygulandığından dolayı daha sonraki aşamada avukatlık tutarı ve diğer ek harcamaları da ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle kredi kartı borcunun dondurulması tüketicilerin yasal sürece girmesine gerek kalmadan borcu rahat şartlar altında ödemelerine imkan tanıyacağından önerilir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Dondurma Başvurusu

Öncelikli olarak kredi kartınızın güncel borç durumunu öğrenmelisiniz. Borç ödenmediği takdirde her geçen gün faiz işlenerek borç tutarının katlanması olasıdır. Bu toplam tutarı öğrendikten sonra bankaya hitaben dilekçe yarak kredi kartı borç dondurma ve taksitlendirme talebinde bulunun. Eğer bankaya talepte bulunmanıza rağmen bankadan olumlu cevap alamamışsanız, yönetmelik maddesine aykırı şekilde davranıldığından dolayı Yargıcı heyeti başkanlıklarına talebinize ilişkin itirazda bulunmanız gerekir.

Bankaların bazıları borç yapılandırması için bireysel kredi sağlar. Bu kredi türleri kişilere elden teslim edilmemekte olup borçlu olan kişinin kredi kartı hesabına doğrudan yatırılmaktadır. Gecikme kredilerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk olarak borçlu durumda oldukları bankaya başvuruda bulunmaları, sonrasında aylık ödeyebilecekleri oranda taksit yapmaları, güncel kredi kartı borçlarını öğrenmeleri ve tüm borçların güncel tutarlarını krediye eklemeleri lazımdır.

Kredi kartı borcu dondurma ve taksitlendirme bu şekilde olup detaylı bilgileri bankanızla irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.