Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

ATM kartınız kendiliğinden bloke olabilir veya bazı şüpheli çağrı veya SMS nedeniyle bankanızın müşteri hizmetleri ile bloke etme talebinde bulunmuş olabilirsiniz.

ATM kartınız kendiliğinden bloke olabilir veya bazı şüpheli çağrı veya SMS nedeniyle bankanızın müşteri hizmetleri ile bloke etme talebinde bulunmuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, normal kullanımını geri yüklemek için her zaman kartın kilidini açmanın veya engelini kaldırmanın yolları vardır.

EMV (Europay, MasterCard ve Visa) kartları akıllı ödeme kartlarıdır. Ayrıca, verileri manyetik bantlar yerine tümleşik devrelerde depolayan akıllı kartlar veya IC kartları olarak adlandırılır. Bu, her işlem yaptığınızda dinamik veriler oluşturarak dolandırıcıların kartınızı kopyalamasını veya klonlamasını neredeyse imkansız hale getirir. EMV kartları, katılımcı tüccarlarda sadakat puanı kazanmanıza veya kullanmanıza olanak tanıyan sadakat programı hakkında bilgi de depolayabilir. Bu özellik size günlük alışverişlerinizde güvenlik koruması sağlar. Tüketici güvenliği ve güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kredi Kartı Blokesi

Kartınızı korumak için güvenlik ipuçları: Kartınızın EMV yongası, yaptığınız her ödemeye ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Ancak, kartınızı güvence altına almak için atabileceğiniz bazı önemli adımlar da vardır. Yeni kartlarınızı aldıktan sonra imzalayın. Hesap bilgileri ve PIN gibi gizli bilgileri paylaşmaktan kaçının. Zaman zaman kartlarınızın eksik olmadığından emin olun. Aldığınızda banka ve kart ekstrelerinizi kontrol edin. Bilmediğiniz işlemleri bulun. Hesabınızda şüpheli bir etkinlik olduğunu düşünüyorsanız, derhal bankanıza bildirin.

Otomatik blokaj kaldırma: Hatalı kullanımı önlemek için, sürekli üç denemede ATM PIN’ inin yanlış girilmesi durumunda ATM bloke edilir. Ancak böyle bir ATM kartı 24 saat sonra otomatik olarak açılır ve daha sonra normal bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kartınızın blokajının kaldırılması için bankaya başvuruda bulunun: Güvenlik nedeniyle veya sizin ihmaliniz nedeniyle kart bloke edildiğinde, size en yakın banka şubenize başvuruda bulunarak aynı blokajı kaldırabilirsiniz. Bankayı bu amaçla ziyaret ettiğinizde, doğrulama için geçerli bir kimlik belgenizi de sunmanız gerekir. Banka daha sonra talebinizi 48 saat ila maksimum 5 iş günü içinde işleme alır.

Kartın son kullanma tarihi nedeniyle bloke olması durumunda: Her bir ATM kartının geçerliliği 3-5 yıl civarında olduğundan ATM kartının son kullanma tarihi nedeniyle bloke olması durumunda banka şubenizi ziyaret etmeniz ve talepte bulunmanız gerekmektedir. Yeni bir kart için. Banka, başvuruyu aldıktan sonra 5-7 iş günü içinde yeni kartı gönderir.

Kartın kalıcı olarak bloke edilmesi durumu: Kartınızda hileli işlem yapılmasından korktuğunuz ve kartınızı kalıcı olarak bloke ettirdiğiniz ve böyle bir durumda yeni bir ATM kartı almaktan başka seçeneğiniz olmadığı bir durum da olabilir. Ve banka kartı 5-7 iş günü içinde teslim edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.