Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme, bir müşterinin kredi kartı şirketinde iyi durumda kalabilmek için her ay döner kredi hesabına ödeyebileceği en düşük tutardır.

Asgari ödeme, bir müşterinin kredi kartı şirketinde iyi durumda kalabilmek için her ay döner kredi hesabına ödeyebileceği en düşük tutardır. Aylık asgari ödemeyi zamanında yapmak, bir tüketicinin geç ücretlerden kaçınmak ve kredi raporlarında iyi bir geri ödeme geçmişine sahip olmak için yapması gereken ödemedir. Asgari ödeme tutarı, tüketicinin toplam kredi bakiyesinin küçük bir yüzdesi olarak hesaplanır.

Kredi kartlarında yalnızca ödeme yapan tüketiciler, her ay minimumun üzerinde ödeme yapan tüketicilere göre daha yüksek faiz giderlerine maruz kalacak ve bakiyelerini ödemeleri daha uzun sürecek. En iyi seçenek, her zaman kredi kartı bakiyelerini tam ve zamanında ödemektir çünkü bu strateji, tüketicinin herhangi bir faiz veya gecikme ücreti ödemesini önler. Dönen kredi bakiyelerini aylık olarak ödemek, müşterilerin geri ödeme tekliflerinden daha fazla yararlanmasına ve satın alımlarda kazanılan puanları ödüllendirmesine olanak tanır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme

Minimum ödemeler, bankaya göre farklı şekilde hesaplanır, ancak en yaygın olarak, ödeyeceğiniz en düşük asgari ödeme olan, genellikle 25 ABD doları veya 35 ABD doları olan bir "taban" belirlenir.

Ancak, ekstre bakiyeniz taban değerin altındaysa, minimum ödemeniz toplam bakiye olacaktır. Örneğin, taban 35 $ ise ancak bakiyeniz 11.95 $ ise, minimum ödemeniz hesap özeti bakiyenize eşit olacaktır - 11.95 $.

En azından minimum ödemeyi yapmak önemli olsa da, aydan aya bir bakiye taşımak ideal değildir, çünkü faiz masraflarını ve borca düşme riskini alacaksınız.

2009 Kredi kartı yasasına göre, kart düzenleyenlerin yasal olarak her fatura ekstresine bir "asgari ödeme uyarısı" eklemesi zorunludur. Bu genellikle, yalnızca minimum tutarı öderseniz, bakiyenizi ödemek için toplam süreyi ve ödeyeceğiniz toplam tutarı (faiz dahil) söyleyen bir tabloyla temsil edilir. Bazen, minimumdan daha fazla öderseniz ne olacağını ve bunun sonucunda düşük faiz ücretlerini gösteren bir örnek olacaktır. Referans için, minimum ödemem 25 $ ve faiz oranı% 15.99 değişken.

Ekstre bakiyesinin tamamını ödemek tercih edilirken, yalnızca asgari ödemeyi yapabileceğiniz zamanlar olabilir. Bu tür durumlar için, yalnızca asgari tutarı ödemek uygun olabilir - ancak uzun vadeli değil. Bakiyenizi karşılayacak paranız olduğunda, tam olarak ödeyin. En azından, tüm bakiyeyi karşılayamasanız bile minimumdan daha fazlasını ödemeye çalışmalısınız.

Ekstrenizi düzenli olarak ödemekte sorun yaşıyorsanız, bu daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Maliyetleri düşürmek için yer olup olmadığını görmek için nakit akışınızı ve harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Ayrıca, faturanızın son ödeme tarihini, ödeme aldığınız zaman için daha uygun bir tarihle değiştirebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de, yeni satın alımlarda% 0 APR giriş sunan bir kredi kartı veya 21 aya kadar faizsiz bakiye transferli kredi kartı açmaktır.

Daha çok faiz ödersiniz. Kanıt için kredi kartı ekstrenizdeki minimum ödeme uyarısından başka bir yere bakmayın. Bu uyarı, her ay yalnızca minimum tutarı öderseniz bakiyeyi ödemenin ne kadar süreceğini ve faiz dahil edildiğinde toplam ne kadar ödeyeceğinizi açıklar. Ekstreniz ayrıca o ay içinde ne kadar faiz ödediğinizi de listeler.

Tüketicilerin göz ardı ettiği faiz ücretleri şok edici olabilir. Finans eğitimcisi ve kredi, bütçe ve borç yönetimi koçluğu sağlayan Financial Common Cents'in kurucusu Shanté Nicole, yedi kredi kartıyla yalnızca minimum ödeme yapan bir müşteriye sahipti. Müşterinin bir haftalık ödevi, kredi kartı ekstrelerini gözden geçirmek ve altı ay boyunca ödediği faizi yazmaktı. Faiz toplamı 2.400 dolardı. Nicole, "Bu onun için çok göz açıcıydı" diyor.

Krediniz bir darbe alabilir. Kredi puanınızın bir kısmı, alacaklıların size ne kadar aktardığına kıyasla kullandığınız kredi miktarına bağlıdır. Ancak bakiyeniz yükseldiğinde, kullandığınız kredi limitinizin yüzdesi olan kredi kullanım oranınız da yükselir. Yalnızca asgari tutarın ödenmesi, kullanımınızın her ay düşmemesi anlamına gelir ve bu da kredinize zarar verebilir. Genel olarak, kredi limitinizin yaklaşık% 30'unu veya daha azını kullanmayı hedefleyin. Dolayısıyla, 5.000 $ kredi kartı limitiniz varsa, 1.500 $ veya daha azını kullanmayı deneyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.