Kredi Çektim Geri Vermek İstiyorum Verebilir miyim?

Kredi Çektim Geri Vermek İstiyorum Verebilir miyim?

Kredi başvuruları onaylanan kişiler, şubelerden gerekli sözleşmelere imza attıktan sonra kredinin toplam tutarını teslim alır. Bu aşamadan sonra çeşitli nedenlerden dolayı krediden vazgeçmek isteyen kişiler için çeşitli yasal haklar vardır.

Kredi başvuruları onaylanan kişiler, şubelerden gerekli sözleşmelere imza attıktan sonra kredinin toplam tutarını teslim alır. Bu aşamadan sonra çeşitli nedenlerden dolayı krediden vazgeçmek isteyen kişiler için çeşitli yasal haklar vardır. Öncelikle kredinizin ön başvurusu onaylandıktan sonra henüz sözleşme imzalamadıysanız, iptal işlemini rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Durumu bankaya bildirdiğiniz anda iptal işlemi yapılır. Ancak kredi sözleşmeleri imzalandıysa bu sefer devreye yasal iptal süreleri girecektir. Belirli bir süre içerisinde bankaya başvurmanız halinde, masraf ödemeden krediyi geri verebilirsiniz.

Çekilen Kredi Kaç Gün İçinde Geri Verilebilir?

Tüketici Kanunlarında yer alan ilgili maddeye göre, çekilen bir krediden ilk 14 gün içerisinde cayabilirsiniz. Söz konusu süre, kredi sözleşmesinin imzalandığı günden itibaren başlayacaktır. Bu süre içerisinde kredinin toplam tutarını doğrudan bankaya geri verebilirsiniz. Bu durumda bankalar sizden herhangi bir masraf talep etmez. Ayrıca kredi başvuru sürecinde ödediğiniz dosya masrafları da sizlere geri ödenir. Ancak kredinin iptal işlemi için 14 günlük bir süre geçtiyse, bu sefer bankalar sizlerden masraf alacaktır. Söz konusu süre içerisinde işleyen faiz oranı sizlerden alınır ve ödediğiniz dosya masrafı ücretleri de iade edilmez.

Bankalar Erken Ödeme Cezası Alır mı?

Kredi sözleşmelerinde belirlenen vadelerden önce borcunu toptan ödeyen kişilerden bankalar erken ödeme cezası alabiliyor. Ancak söz konusu ücretler yalnızca konut kredileri için geçerlidir. 14 günlük süre geçtikten sonra erken ödeme yaparak kredinin tümünü kapattığınız zaman, her şekilde kazançlı olmuş olursunuz. Erken ödeme cezasını ödeyerek, toplam kredi faizlerinden kurtulmuş olabilirsiniz. Bu açıdan konut kredilerinde erken ödeme şansı olanlar, bu imkandan yararlanabilir. Erken ödeme cezaları; 36 aydan az vadesi olanlar için %1 oranında, 36 aydan fazla olanlar için de %2 oranında alınır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.