Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Dönem, dönem ekonomik olarak çeşitli zorluğun içerisine girmek oldukça normaldir. Günümüzde yüz binlerce insan ekonomik planlamasının dışarısına çıkarak veya çıkmak zorunda kalarak zorluklar yaşamaktadır.

 

Dönem, dönem ekonomik olarak çeşitli zorluğun içerisine girmek oldukça normaldir. Günümüzde yüz binlerce insan ekonomik planlamasının dışarısına çıkarak veya çıkmak zorunda kalarak zorluklar yaşamaktadır. Tam da bu noktada krediye ihtiyacı olur. Peki, kredi çekmek için gerekli şartlar nelerdir? Hangi durumlarda kredi verilir? Kredi kime verilir? Kredi kime verilmez? Tüm detayları bu haberimizde sizlere sunuyoruz.

Kredi çekmek için ilk olarak gerekli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere bankalar bireylere verdikleri kredilerin geri ödenme ihtimalini de düşünmektedir. Örneğin bankaya 100 bin liralık bir ihtiyaç kredisi için başvuru sağladınız. Banka ilk olarak sizlerin profilini, kriterlerini ve geçmiş kullanıcı notlarınıza göz atacaktır. Bunun sebebi ise size vereceği 100 bin lirayı geri ödeyip, ödeyemeyeceğiniz tahlil etmektir. Bir nevi bir arkadaşınıza borç verirken geri verip, veremeyeceğinizi düşünmek veya bakmak gibi denilebilir.

 Bu süre boyunca bankaya göre gerekli kriterleri sağlıyor olmanız durumunda 100 bin liralık ihtiyaç krediniz sizlere verilir. Eğer ki bu kriterleri ve gereklikleri karşılamıyor olmanız durumunda banka size ret cevap verecektir. Kredi çekmek için gerekli şartları yerine getirmelisiniz. Aksi durumda krediyi almanız mümkün değildir. Genel olarak kredi çekmek için gerekli şartlar şu şekildedir:442136-753262271.jpg​​​​​​​

18 Yaş veya Üzeri

Bilindiği üzere krediler ergin bireylere verilmektedir. Yasal yükümlükleri olan ve birey olma yaşına sahip olan kişilere verilecektir. Bu yüzden ilk kriter 18 yaş veya üzeri olmaktır.

Kredi Notu​​​​​​​

Kredi notu oldukça önemli detaylardan birisidir. Kredi notu bankaların en önemsediği noktalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini doğrudan etkileyen noktalardan birisidir. Eğer ki doğru zamanlarda, doğru aralıklardan kredinizi ödediyseniz herhangi bir ​​​​​​​sorun olmayacaktır. Eğer ki kredi notunuz kötüyse ve doğru aralıkla içerisinde ödemediyseniz alacağınız kredi ihtimali de o kadar düşecektir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı gerekli zamanda ödemeniz, mevut kredi ya da krediniz takibe düşmediyse herhangi bir soru olmayacaktır. Aksi durumda istemediğiniz koşullarla karşılayabilirsiniz.tl-depo-16-9-1586368760-16-9-1586965104-670x371-1-16-9-1597285184.jpg​​​​​​​

Yeterli Bir Gelire Sahip Olmak

Banklar haliyle müşterilerinin yeterli bir gelire sahip olup, olmadığını bilmek ister. Örneğin 50 bin liralık krediyi verecek kişinin aylık düzenli bir geliri olmazsa muhtemelen krediyi vermeyecektir. Çünkü banka bu kişiden parayı geri alabilmek için sorun yaşayacaktır. Ayrıca bu gelire sahip olduğunuzu bir noktada da belgelemeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise başka bir kredinizin ödemesi bulunuyorsa aylık gelirinizin daha fazla olması gerekmesidir. Maaş bordrosu gibi geçerli belgelerle bu maaşları kanıtlamanız gerekecektir. Aksi durumda istediğiniz noktaları elde edemeyebilirsiniz.

İpotek Verilecekse Eş Rızasının Yazılı Olarak Bankaya Verilmesi

Kredi çekerken aile konutunuzun ipotek olarak verilmesi de oldukça önemlidir. Bu sayede banka olası bir ödemesinin olmaması durumunda teminat gösterebilecektir. Aile konutunuzun ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden veya aile üyelerinizde onay almanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra kefil gösterme gibi durumlara ihtiyacınız olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.